Eesti-Soome piirilt on tagasi saadetud mõnikümmend inimest mõlemas suunas

Foto: Rain Kooli / ERR

Reisijateveo taastamine Tallinna ja Helsingi vahel on kasvatanud reisijate hulga nädalaga mitmekordseks, kuigi tavapärasele turismihooajale jääb see endiselt kõvasti alla. Osa sõitjatest on siiski nii Soome kui ka Eesti piirilt tagasi saadetud, sest igaüks riiki veel siseneda ei tohi.

Kui reisilaev Helsingi sadamas majesteetlikult kai äärde libiseb, on sellel vastas lisaks kajakatele ka Soome piirivalvurid. Koroonakriisile eelnenud moel - niisama laevalt maha jalutades või sõites - ei pääse linna peale keegi.

Igaüks peab olema suuteline tõestama Soome riiki sisenemise eeldusi: need on registreeritud elukoht, töösõit või väga pakiline isiklik põhjus, näiteks pereliikme surm või raske haigestumine. Kui kõik on korras, ei pea piirivalvuriga väga kaua vestlema. Hakkama saab ka minutiga.

"Väga hüva, väga hüva oli. Küsiti ID-kortti [ID-kaart] ja sopimukset [lepingud]," kirjeldas hommikuselt laevalt esimeste hulgas piirikontrolli jõudnud Agu Lehemaa naerulsui.

Iga päev juhtub piiriületajate hulka siiski ka neid, kellel nii hästi ei lähe.

"Saadame inimesi endiselt piirilt tagasi – keskmiselt mõned inimesed päevas ehk mõnikümmend nädalas," ütles Soome lahe piirivalvepiirkonna kapten Antti Raassina.

Soomest tagasi saatmise peamised põhjused on vananenud reisidokumendid või varem karistusena määratud riiki sisenemise keeld. Vastupidises suunas ehk Tallinnast Helsingisse on nädalaga tagasi saadetud 35 inimest, aga hoopis teistel põhjustel.

"Tullakse ostlema. Proovitakse nii-öelda turismireisile tulla juba," rääkis Põhja prefektuuri piirivalvejuht Ivo Utsar. "Aega on mööda läinud ja tahetakse tulla külla oma tüdruk- või poiss-sõbrale. Mõnes mõttes täitsa inimlikud põhjused, aga piirangud kehtivad veel ja neid inimesi me ei ole riiki lubanud."

Turistidel tuleb oodata vähemalt juuni keskpaigani

Osa tühisõitudest on õnnestunud ennetada. Tallinna sadamas on reisijaid juba nädala jagu nõustanud Soome piirivalvurid ning Helsingi sadamas on tööl nende kaks Eesti kolleegi.

"See on päris palju vilja kandnud. Nädala jooksul on meie piirivalvurid Soomes vestelnud ligikaudu 380 inimesega. Selle tulemusena on reisist loobunud 31 inimest. Muidugi on alati printsipiaalseid inimesi, kes ikkagi üritavad siia tulla, kuid nemad on siis [riiki sisenemise eelduste puudumisel] Tallinnast tagasi Soome pööratud," märkis Utsar.

Kapten Antti Raassina sõnul on töise rände taaslubamine selgelt näha Helsingi sadama piirikontrolli läbijate arvus. Kui veel paar nädalat tagasi olid Eestist Soome lubatud ainult kaubaveod, oli sõitjate maksimaalne hulk vaid veidi üle tuhande inimese päevas. Nüüd aga käib Helsingi piirikontrollist vilkamatel päevadel läbi juba 5000-6000 inimest.

Hoolimata sellest, et turiste janunevad ühtmoodi nii Tallinn kui ka inimestest hõredaks jäänud Helsingi, ei lubata niisama reisijaid üle lahe veel mõnda aega. Piirikontroll koos tavareisijate riiki sisenemise keeluga on Soomes praeguse seisuga jõus veel 14. juunini.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: