Reinsalu loodab Poola ühinemist Balti riikide vaba liikumise alaga

Välisminister Urmas Reinsalu
Välisminister Urmas Reinsalu Autor/allikas: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Välisminister Urmas Reinsalu loodab, et teisipäeval Tallinnas peetavalt Balti riikide ja Poola välisministrite kohtumisel õnnestub saavutada Poolaga kokkulepe koroonakriisi järgseks piiri avamiseks.

Eesti, Läti ja Leedu välisminister arutavad Tallinnas oma Poola kolleegiga koroonakriisist väljumist. Eesti välisminister Urmas Reinsalu avaldas enne kohtumist lootust, et ka Poola on valmis oma piiri reisijatele taas avama.

Kui Eesti, Läti ja Leedu avasid omavahelised piirid, tegi Leedu peaminister Saulius Skvernelis ettepaneku, et ka Poola võiks reisimisalaga liituda. Reinsalu sõnul võetakse see teema kindlasti teisipäeval kõne alla.

"Kindlasti, sest Eesti-Läti-Leedu on otsustanud, et meie võimaldame Poolast tulevatele inimestele ilma karantiinita sissesõitu ja loomulikult oleks positiivne kui Poola vastaks samasuguse otsusega," ütles välisminister.

Reinsalu lisas, et Poola on kehtestanud üldised piirangud, mitte eraldi Balti riikide vastu. Tema sõnul on mõistlik seda igal juhul arutada

"Kindlasti on positiivne kui ilma venitamiseta tekivad meie inimestel suuremad võimalused liikuda ilma karantiinita Schengeni ruumis, sealhulgas Poolas. Ja kui me vaatame maakaarti, siis Poola on meie inimestele oluline ju transiidikoridorina," märkis ta.

Sellest nädalast saavad ka soomlased vabalt Eestisse. Välisminister Reinsalu loodab, et peagi pääsevad ka Eesti turistid Soome

"Meie huvi on, et Soome need piirangud kõrvaldaks. See on olnud ka minu ühemõtteline sõnum Soome kolleegile. Muidugi vaatab Soome seda otsust ka arvestades teisi Põhjamaid ja sealhulgas Rootsit, aga minu hinnangul ei ole praegu objektiivseid põhjusi, miks Soome ei võiks Eesti suhtes langetada samasugust otsust nagu Eesti Soome suhtes on teinud," rääkis Reinsalu.

Praegu võimaldab Baltimaade kokkulepe ka Eestisse saabuvatel soomlastel liikuda edasi Lätti ja Leetu. Kui ka Poola teatab valmisolekust piir avada, siis pääseksid soomlased soovi korral edasi sinnagi. Samasugune liikumine võiks aga toimuda ka vastupidi. Reinsalu ei arva, et see võiks panna soomlased oma piiri avamist edasi lükkama, sest Poolas on nakatumiste olukorda üsna sarnane nii Baltimaade kui Soomega. Reinsalu peab tähtsaks, et kõnealused riigid on andnud oma viiruseolukorra kohta ausalt infot.

"Üle Euroopa on lähtekoht, et kõik riigid edastavad objektiivselt oma andmeid. Peitmine või mahasalgamine oleks rumal ja seda pole ka täheldatud. Eesti, Läti ja Leedu lähtuvad sellest, et meil on objektiivsed andmed ja selle põhjal teeme ka oma otsused karantiivivajaduse kohta. Teiseks rakendame usaldusmeetmeid. Ma usun, et lähemal ajal leiame lahenduse nii Poola kui Soome suunal nii, et see ei tooks kaasa viiruse levikut, sest sellest ei ole muidugi keegi huvitatud," ütles Reinsalu.

Praegu on Euroopa Liidus otsustatud, et 15. juunini on Schengeni ala väljastpoolt tulijatele suletud. Balti- ja Poola välisministrid arutavad Tallinna-kohtumisel ka seda, mis võiks edasi saada.

"Ma arva, et 15. juunil võib Schengeni sees üks laiem karjalaskepäev tulla, kui rahvalikult väljenduda. Kindlasti võivad mõned riigid mingid erisused säilitada, aga teatud samm edasi astutakse. Kõige keerulisem küsimus, mille kallal lähipäevil ka pingsalt töötame, on see, mis saab Schengenist väljaspool. Ka meil on siin oma selge vaade, ses meie piiri taga on ju üks viiruse tõusufaasis epitsenter, kui me vaatame Valgevenet või Venemaad," ütles Reinsalu.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: