Ukraina süüdistab Venemaad Krimmi keskkonnakatastroofi varjamises

Titaanidoksiiditehas Krimmi poolsaarel.
Titaanidoksiiditehas Krimmi poolsaarel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa poolt okupeeritud Krimmi poolsaarel leidis augustis aset mingi keemiareostus, mille tagajärjel on tervisehäirete üle kurtnud nii Krimmi põhjaosa asulates elavad inimesed kui ka Ukraina kontrolli all oleva Hersoni oblasti elanikud.

Kemikaali õhku paiskumine toimus 24. augusti varastel tundidel ning suure tõenäosusega on reostus seotud poolsaare põhjaosas asuva titaanidoksiiditehasega, vahendasid Unian, Krimm Realii, Raadio Vaba Euroopa jt.

Okupatsioonivõimud on olnud teema kommenteerimisel vägagi kidakeelsed ning mingit hädaolukorda välja ei kuulutatud. Samas on teada, et võimaliku reostuspiirkonna asulatest - näiteks titaanitehase lähistel asuvast Armjanski linnast - evakueeriti kiirkorras lapsi ning töö titaanitehases peatati vähemalt kaheks nädalaks.

Kiiev süüdistas Venemaad omakorda Krimmis toimunud ulatusliku keemiareostuse varjamises ning Hersoni oblasti lõunaosas võtsid Ukraina võimud inimeste ohutuse kaitsmiseks samuti vastu otsuseid elanikkond mitmetest asulatest evakueerida või koole sulgeda.

Ukraina kinnitusel on tõendid keemiareostuse kohta edastatud ka rahvusvahelistele organisatsioonidele nagu ÜRO, OSCE, WHO ja Punane Rist.

Piirkonna elanikel on reostuse tagajärjel tekkinud köha ning paistetused suus, ninas, kurgus ja silmades. Samuti on keskkonnareostuse mõju märgata ka mujal - metallesemeid on hakanud katma äsja tekkinud rooste, puudelt on lehed tavapärasest palju varem maha kukkunud, maas lebab surnud linde ning õhus on tunda pidevat kemikaalilõhna.

Ukraina meedias on juhtumit nimetatud ka "teiseks Tšornobõliks".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: