Vabariiklased kutsuvad Trumpi loobuma vägede vähendamisest Saksamaal

USA õhujõudude baas Saksamaal Ramsteinis.
USA õhujõudude baas Saksamaal Ramsteinis. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Michael Probst

USA esindajatekoja relvajõudude komisjoni vabariiklastest kongresmenid kutsusid Valget Maja loobuma plaanist vähendada Ameerika Ühendriikide vägesid Saksamaal.

"Me usume, et sellised sammud kahjustaksid märgatavalt USA riklikku julgeolekut ning samal ajal tugevdaksid Venemaa positsioone meie kahjuks," öeldakse 22 vabariiklase läkituses, mille algatas komisjoni vähemuse liider Mac Thornberry. Pöördumine on seni suurim vabariiklastest seaduseandjate katse muuta valitsuse kurssi, kirjutas väljaanne Politico.

Ajaleht The Wall Street Journal teatas eelmisel nädalal, et president Donald Trump on algatanud Saksamaal asuvast 35 000 USA sõjaväelasest rohkem kui veerandi äratoomise lähikuudel, nii, et riiki jääks 25 000 Ameerika sõdurit.

Selline otsus on pälvinud nii Trumpi erakonnakaaslaste kui ka demokraatliku partei poliitikute kriitika.

Relvajõudude komisjoni kirjas viidatakse lisaks Venemaa positsioonide tugevnemisele, mida see samm võib kaasa tuua, ka sellele, et vägede vähendamine kahjustab USA väljaõppe ja logistika võimalusi.

"Euroopas ei ole Venemaast lähtuv oht vähenenud ning me usume, et märgid USA pühendumise vähenemisest NATO-s julgustavad Venemaad edasisele agressioonile ja survestamisele," rõhutasid kongresmenid.

"Lisaks hakkab vägedele seatav piirang takistama õppuste läbiviimist, mis on vajalik meie vägede ja meie liitlaste väljaõppeks ja valmisoleku hoidmiseks," lisasid saadikud. "Vägede arvukuse piirang vähendab ka nende üksuste arvu, mida saab Saksamaa kaudu lähetada missioonidele teistesse maailma riikidesse ja see põhjustab tõsiseid logistilisi väljakutseid," tõdesid esindajatekoja liikmed.

Nad rõhutasid oma kirjas, et kulude jaotus NATO riikide vahel peaks olema märkas võrdsem, kuid lisasid, et alliansi "töö ei ole veel tehtud". "Me usume, et meie tugev osalus alliansis on meie julgeoleku ja meie rahva kaitsmise jaoks fundamentaalselt tähtis. (Vägede) väljaviimised ja piirangute seadmine teeb seda tööd keerulisemaks," lisasid vabariiklastest esindajatekoja liikmed.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: