USA otsus vägede vähendamisest Saksamaal tuli liitlastele ootamatult

USA presidendi Donald Trumpi otsus vähendada vägede hulka Saksamaal tuli Euroopa liitlastele ootamatult, ütlesid ERR-i Brüsseli ja USA korrespondendid Epp Ehand ja Maria-Ann Rohemäe.

NATO kaitseministrid arutasid kolmapäeval virtuaalsel kohtumisel kaitse tugevdamist Venemaa tuumarakettide vastu ja alliansi operatsioone Afganistanis ning Iraagis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaitseministrite kohtumisel tõusis oluliseks teemaks aga president Donald Trumpi otsus vähendada USA vägede hulka Saksamaal. Ühendriikide kaitseminister Mark Esper jagas liitlastega informatsiooni ja kinnitas, et Euroopa julgeolek on USA jaoks jätkuvalt tähtis.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg tõi välja USA aktiivsuse mitmel pool Euroopas ja kinnitas, et USA on otsustanud suurendada oma vägede hulka Poolas.

ERR-i ajakirjanik Maria-Ann Rohemäe ütles "Aktuaalses kaameras", et siiani ei ole oluliselt palju USA järgmiste sammude kohta teada. Rohemäe tuletas meelde, et Trump on juba pea neli aastat, mil ametis olnud, rääkinud, et liitlased, eelkõige Saksamaa peaksid oma kaitsekulutusi suurendama.

"Vaatamata selele tuli USA otsus ootamatult nii liitlastele kui ka ametnikele Donald Trumpi administratsiooni sees," lisas Rohemäe.

Tema sõnul on nüüd küsimus selles, millal väed Saksamaalt lahkuvad ja kuhu nad edasi lähevad. "Peamiselt on räägitud Poolast. Sellele jutule on auru juurde lisanud see, et järgmisel nädalal peaks Poola president saabuma Washingtoni ja kohtuma Valges Majas president Trumpiga," rääkis ajakirjanik.

Tema sõnul on spetsialistide hinnangul aga Poolaga seoses mitu küsimust üleval, näiteks ei ole Poolal piisavalt võimekust, et tuhandeid sõdureid alaliselt koos nende perekondadega vastu võtta.

Ka ERR-i Brüsseli korrespondent tõdes, et Euroopas tuli Trumpi otsus ootamatult.

"Suhtumine on olnud Euroopas selline, et see on tulnud ootamatult, kuigi Trump on varem rääkinud vägede kojutoomisest. Seda vaadatakse murega Euroopa julgeoleku kontekstis, aga ka laiemalt, sest Saksa baas on olnud USA tegevuse oluline keskus laiemalt, nii Lähis-Idas kui ka Aafrikas," rääkis Ehand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: