Morawiecki: Poola taotleb USA väeüksusi, kuid mitte Saksamaa arvelt

USA president Donald Trump külastamas 23018. aasta detsembris USA õhujõudude baasi Saksamaal Ramsteinis.
USA president Donald Trump külastamas 23018. aasta detsembris USA õhujõudude baasi Saksamaal Ramsteinis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / JONATHAN ERNST

Poola valitsusjuhi Mateusz Morawiecki sõnul kulgevad kõnelused USA sõjaväelaste Poolasse paigutamiseks kavakohaselt, kuid Varssavi eesmärk ei ole saavutada lisajõudude Poolasse toomine Saksamaal baseeruvate USA vägede kärpimise arvelt.

"Poola on juba ammu järjekindlalt püüelnud selle poole, et USA sõjaline kohalolek piirkonnas suureneks. Saavutada see siht aga Saksamaal asuva väerühma vähendamise arvel ei kuulu meie kavatsuste hulka," ütles peaminister esmaspäeval BNS-ile.

"Poolas viibivate USA sõdurite arvu suurendamise kõnelused kulgevad plaanipäraselt, arvan, et tulemus osutub muljetavaldavaks," ütles Morawiecki.

Poola ja USA leppisid aasta eest kokku tuhatkonna täiendava USA sõjaväelase paigutamises Poolasse, kuid Reuters edastas äsja, et sõjaväelaste asukohas ei ole senini suudetud kokkuleppele jõuda. Üksmeelt pole ka nende õiguslikus seisundis ja selles, kui suurt osa projektist rahastab Poola.

Meedia teatas 5. juunil, et president Donald Trump on andnud Pentagonile käsu vähendada Saksamaal teenivate USA sõdurite arvu 9500 võrra. Praegu baseerub alaliselt Saksamaal 34 500 Ameerika sõjaväelast. 

Ajaleht The Wall Street Journal märkis ühtlasi, et Saksamaal üheaegselt viibivate USA sõjaväelaste laeks määrarakse 25 000, mis on praegusest kaks korda vähem. 

"NATO idatiib  on tähtis Atlandi-ülese kogukonna osis. Oleme veendunud, et tugevate sidemete hoidmine vastab mitte ainult Poola, vaid kogu Euroopa, sealhulgas Saksamaa huvidele," ütles Morawiecki.

Berliin on väljendanud muret USA plaanide pärast kärpida Saksamaal baseeruvate USA sõdurite arvu. Poliitikute hinnangul võib see nõrgestada NATO kaitse olulist tugisammast piirkonnas.

Saksa välisminister Heiko Maas tunnistas, et suhted Ameerika Ühendriikidega on "komplitseeritud" ja avaldas kartust, et USA sisevastuolud võivad rahvusvahelisi pingeid veelgi suurendada.

Saksamaa võõrustab Teise maailmasõja pärandina rohkem USA vägesid kui ükski teine Euroopa riik. 

BNS-i küsimusele, kas Poola soovib USA sõjaväelaste paigutamist Suwałki koridori naabrusse, vastas peaminister:  "Meie piirkonna julgeolek oli alati meie jaoks suur prioriteet. Võime saavutada selle sihi koostöös NATO-ga. Meil on hea meel, et meie tegevus aitab kaasa NATO idatiiva tugevdamisele, tagades mitte üksi meie kodanike julgeoleku, vaid ka piirkonna solidaarsuse."  

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: