USA plaanib vähendada sõjaväelaste arvu Saksamaal ligi 10 000 võrra

Foto: SCANPIX/REUTERS/Jonathan Ernst

USA kavatseb Saksamaalt septembrikuuks ära tuua tuhanded sõjaväelased, teatasid USA valitsusallikad reedel.

Praegu on Saksamaal alaliselt teenimas 34 500 USA sõjaväelast, kuid valitsus plaanib neist 9500 ära tuua, vahendas The Wall Street Journal.

Otsusega seatakse ka piir, mille kohaselt tohib korraga Saksamaal olla kuni 25 000 USA sõjaväelast. Praeguse korra järgi võib USA sõjaväelaste arv Saksamaal tõusta koguni 52 000-ni, näiteks üksuste vahetumise või sõjaliste õppuste ajal.

Allikate sõnul andis niisuguseks muudatuseks korralduse Valge Maja oma memorandumiga, mille allkirjastas hiljuti Valge Maja julgeolekunõunik Robert O'Brien.

Üks allikas kinnitas, et Valges Majas on osa sõjaväelaste äratoomine olnud arutlusel juba septembrist saadik ning see ei ole seotud kantsler Angela Merkeli hiljutise otsusega mitte osaleda juuni lõpus Trumpi võõrustataval G7 kohtumisel Washingtonis.

Samas on USA ja Saksamaa suhted viimasel ajal veidi teravnenud, muu hulgas Saksamaa sõjaliste kulutuste taseme tõttu, mis Trumpi hinnangul on madal.

USA endine suursaadik Saksamaal Richard Grenell, kes hiljuti astus tagasi riikliku luurekoordinaatori kohusetäitja ametist, on samuti varem öelnud, et USA peaks sõjaväelaste arvu vähendama, kuna Saksamaa valitsus ise ei kuluta oma kaitsele piisavalt.

Saksamaa kaitseminister lubas eelmisel aastal, et riik tõstab kaitsekulutuste taseme NATO-s seatud eesmärgini ehk kahe protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT), kuid selle tähtaeg on seatud alles 2031. aastaks.

Pentagoni ametnikud ei ole allikate väiteid kommenteerinud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: