X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Leedu ja Poola peaminister taasavasid kahe riigi piiri

Foto: SCANPIX / AFP / PETRAS MALUKAS

Leedu ja Poola avasid reedel taas omavahelise piiri, mis oli märtsi keskpaigast koroonapandeemia tõttu kinni.

Piiri taasavamise puhul kohtusid Kalvarija-Budziska piiripunktis Leedu peaminister Saulius Skvernelis ja Poola valitsusjuht Mateusz Morawiecki.

Peaministrid olid vabaajariietuses, lipsuta ja loobusid koroonanakkuse ohu tõttu kätlemisest. "Kahjuks käepigistuseta,"ütles Skvernelis pärast lühidat vestlust piiril.

Kohtumise lõpus korraldatud pressikonverentsil väljendas Leedu peaminister rahulolu, et kahe riigi valitsuste meetmed võimaldasid koroonaviiruse väljakutsega suurepäraselt hakkama saada.

"Mul on hea meel, et Poola ja Leedu ning meie inimesed ja valitsused suutsid meie inimeste elusid kaitsta, toetada majandust, ühiskonna elu mitte põhja lasta. See on Poola ja Leedu valitsuse suurim saavutus," sõnas Skvernelis.

Ta rõhutas, et riigid peavad säilitama strateegilise partnerluse, ja kutsus valijaid üles toetama poliitikuid, kes seda partnerlust toetavad.

"Meie ajaloos on olnud kõike. Seepärast loodan, et nii Poola kui Leedu inimesed toetavad neid poliitilisi jõude ja poliitikuid, kes saavutasid selle, et meil oleks strateegilised partnerid, head naabrid," ütles Skvernelis.

Alates 11. maist võisid Leedu ja Poola kodanikud piiri ületada äri-, õppe- või töö eesmärgil.

Morawiecki: Poola toetab Leedut Astravetsi tuumajaama asjus

Poola valitsus toetab Leedu seisukohta Astravetsi tuumaelektrijaama küsimuses, kuid soovib tihendada Valgevenega majanduslikke ja poliitilisi sidemeid, ütles peaminister Morawiecki reedel.

"Me mitte ainult ei mõista Leedu hirme seoses Astravetsi tuumaelektrijaamaga, vaid me ka toetame just Leedu positsiooni kõigil Euroopa foorumidel," ütles Morawiecki Kalvarija piiripunktis oma Leedu kolleegiga kohtudes.

"Samas peame rõhutama, et nii Leedu kui Poola pooldavad võimalikult tihedat majanduskoostööd ja poliitilisi sidemeid Valgevenega," lisas ta.

Leedu valitsuse sõnul ei vasta Vilniusest 50 kilomaatri kaugusel asuv Astravetsi elektrijaam rahvusvahelistele ohutusnõuetele, mida Minsk aga eitab.

Tuumajaam on kavas käiku lasta juba augustis.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: