"Rahva teenrid": EKRE peab valijagruppidega tööd tegema

Selleks, et EKRE peaministrierakonnaks pürgida saaks, peab partei Martin Helme käe all tegema tööd valijagruppidega, ütles ajakirjanik Urmet Kook Vikerraadio saates "Rahva teenrid". Temaga koos arutlesid EKRE tuleviku üle veel ajakirjanikud Taavi Eilat ja Aivar Hundimägi.

Urmet Kook küsis, et kui EKRE-t juhib Martin Helme, siis kas EKRE enda ja EKRE valijate käitumises midagi muutub. Kook võttis lahti Turu-uuringute AS-i küsitluse, mille järgi on EKRE toetajaskonnas mehi kaks korda rohkem kui naisi. Samuti on nende toetajaskonnas 50- kuni 64-aastaste osakaal kaks korda suurem kui näiteks 18- kuni 24-aastaste osakaal.

Lisaks on eestlastest valijate osakaal neli korda suurem kui venerahvusest valijate osakaal, osundas Kook.

Kook tõi veel esile, et haridustaseme järgi on EKRE toetajate seas põhi- ja keskharidusega valijate osakaal kaks korda suurem kui kõrgharidusega valijate osakaal. Samuti valivad pigem EKRE-t maapiirkondade elanikud, kui linnas elavad inimesed.

"Ehk, mis segmendid on EKRE-l praegu üldtoetusest madalamad on naisvalijad, noored, vene rahvusest valijad, kõrgharidusega valijad ja linnas elavad valijad," märkis Kook.

"Küsimus on selles, kas Martin Helme erakonna esimehena hakkab kuidagi neid jõujooni muutma," lausus Kook.

Ta viitas, et EKRE toetus on pärast valimisi kõikunud 15 ja 20 protsendi vahel. "Aga selleks, et saada peaministriparteiks pärast valimisi, on üldjuhul vaja tulla valimistel, kas esimesele või teisele kohale. Ja selleks oleks vaja seda toetust kuskil 25 protsenti kõigist valijatest. Ehk küsimus ongi selles, et kas Martin Helme hakkab EKRE poliitikas, tegevuses ja retoorikas midagi muutma, selleks et neid madalama toetusega segmente järgi aidata ja seeläbi tõsta EKRE toetus valimistel 25 protsendile," rääkis Kook.

Ta märkis, et kerge ei saa see Martin Helmel olema, sest Turu uuringute küsitluse järgi ei hääletaks EKRE poolt mitte mingil juhul 50 protsenti valijatest.
Oma retoorikat mahendades ja teisi valijagruppe püüdes võib Koogi sõnul EKRE aga kaotada oma tuumikvalijaid, kes on EKRE-t seni valinud just käreda retoorika tõttu.

Koogiga oli nõus Taavi Eilat, kelle sõnul võib tõepoolest rohkem tsentrisse minnes EKRE peletada oma kinnistunud valijaid. Samas arvas Eilat, et EKRE-l on kindel segment valijaid, kes on nii tugevalt kinnistunud, et nad pigem võtavad selle riski, et anda uutele tuultele võimalus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: