Yana Toom Mart Helmele: tõesti on aeg puhkama minna

{{1593879780000 | amCalendar}}
Yana Toom
Yana Toom Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

EKRE pidas laupäeval kongressi, kus valis Martin Helme endale uueks juhiks. Keskerakonna eurosaadik Yana Toom kritiseeris EKRE esimehe kohalt taandunud Mart Helme kõnet, öeldes, et viimasel on aeg puhkama minna.

Mart Helme rääkis kongressil peetud kõnes, et ütles peaminister Jüri Ratasele omavahelise vestluse käigus, et Tallinnas ei ole võim eestlaste käes ning paarikümne aasta pärast on terve Eesti Ida-Virumaa. Seda juhul, kui Eesti võõrtööjõudu ja sisserännet ei piira.

"Kui me praegu teeme piirid lahti odavale tööjõule, kõigile neile, keda meri siia kokku uhub ja tuul kokku kannab, siis paarikümne aasta pärast on kogu Eesti Ida-Virumaa. Ja sinul, kulla sõber, ei ole siis mingit positsiooni. Sind ei ole lihtsalt enam vaja neile, sest nad valivad oma uued Kõlvartid ja Yana Toomid," lisas Helme.

Yana Toom kirjutas Facebookis, et Ida-Virumaa stigmatiseerimine ja inimeste jagamine omadeks ja mitte omadeks on lubamatu.

"Riigimees peaks tundma rõõmu selle üle, et ka teisest rahvusest inimesed on Eesti poliitikas esindatud, aga ei, sellega ähvardatakse. Ja veel niisugusel viisil, mida intelligentne inimene endale ei luba - andes edasi (ei tea, kui adekvaatselt) nelja silma all toiminud vestlust. Ja jättes mainimata, mis oli vastus. Tõesti on aeg minna puhkama, Eesti poliitika pole enam see, kus saavutatakse edu kuulujuttude levitamisega ja mõõdetakse professionaalset kõlblikkust rahvusgeenide sisaldusega," kirjutas Toom.

Keskerakonna fraktsiooni liige Jaanus Karilaid nimetas kongressi operetlikult naljakaks ning soovis EKRE-le kiiremat küpsemist.

"EKRE kongress mõjus täna operetlikult naljakalt, oluline, et sellised unistused ei muutuks realiseerudes halenaljakaks. Soovin koalitsioonipartnerile kiiremat küpsemist. Kõned tõestasid, et vähemalt juhi vahetamine oli õigustatud," kirjutas Karilaid Facebookis.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige Jevgeni Ossinovski tõi välja Martin Helme kõnes öeldu, et Eesti võiks olla rohkem Šveitsi moodi.

"Ma tahan, et Eesti oleks nagu Läänemere Šveits. Tark. Töökas. Kõrgtehnoloogiline. Vaba. Turvaline. Moraalselt puhas. Looduskaunis. Isepäine. Enesekindel rikas suveräänne rahvusriik," lausus Helme. "Unustage ära uus Põhjamaa. Sealne poliitiline paradigma ja ühiskonnamudel on midagi, mida tuleb võtta kui hoiatust, mitte kui eeskuju," sõnas ta.

"Šveitsis on immigrantide osakaal rahvastikust Luksemburgi järel Euroopa suurim — 25%. Tõepoolest, kaua me võtame šnitti moraalselt laostunud Põhjamaadelt, kus sisserännanute protsent ei küündi isegi kümneni. Pole midagi öelda, uuel esimehel on julget visiooni ja globaalset haaret!" kommenteeris Ossinovski sotsiaalmeedias.

Ka reformierakondlasest eurosaadik Urmas Paet kommenteeris Martin Helme kõnet.

"Ma tahan, et Eesti oleks nagu Läänemere Eesti. Šveits ei kuulu muuseas NATO-sse ega Euroopa Liitu. Šveitsis on neli riigikeelt ja muudki omapära. Seega teiste riikide näol eeskujude seadmine on libe tee ja oma riigi ning rahva alahindamine.
PS. Kuigi mäed meeldivad mullegi," kirjutas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: