Vene kunstifond pakkus end USA-s kahe mahavõetava monumendi ostjaks

Theodore Roosevelti monument New Yorgis.
Theodore Roosevelti monument New Yorgis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / GETTY IMAGES NORTH AMERICA

Vene miljardäri Andrei Filatovi asutatud kunstifond tegi ettepaneku osta välja Ameerika Ühendriikides kaks monumenti, mis plaanitakse seoses rassismivastaste meeleavaldustega maha võtta.

Fond Art Russe tegi New Yorgi võimudele ettepaneku omandada USA kunagise presidendi Theodore Roosevelti kuju ning Alaska võimudele pakkumise osta kunagiste Vene asunduste rajajale Aleksandr Baranovile Sitkas püstitatud monument.

Fondi hinnangul on mõlemal mälestusmärgil tohutu ajalooline tähtsus ja neid tuleb järeltulevate põlvkondade jaoks säilitada. Filatov ise ütles, et sellega hoitakse alles "ajalooliste isikute mälestus, kes on mõjutanud Venemaa ajalugu, selle majanduse ja riikluse arengut".

Fondi tegejuht Rena Lavery nimetas oma kirjas New Yorgi linnavõimudele Roosevelti tähtsaks poliitikategelaseks, kes on seotud Venemaaga erinevates kahe riigi suhete etappides.

Baranovi ausammas Sitka linnas tähistab aga fondi hinnangul "tähendusrikast perioodi kahe riigi suhetes 19. sajandi alguses". "Sellega seoses oleks fond Art Russe huvitatud selle mälestusmärgi kui Venemaa ajaloolise pärandi tähtsa komponendi omandamisest ja säilitamisest," kirjutas Lavery.

Fond Art Russe moodustati 2012. aastal ning selle eesmärgiks seati Vene ja nõukogude 20. sajandi kunsti propageerimine välismaal.

Skulpturaalne grupp Rooseveltiga hobusel ning tema kõrval seisvate aafriklase ja indiaanlase kujuga on püstitatud New Yorgis loodusmuuseumi ette. Kompositsiooni on nimetatud rassistlikuks ja muuseumi juhtkond on otsustanud selle mujale paigutada. New Yorgi linnapea Bill de Blasio tunnistas otsuse ajakohaseks, kuid president Donald Trump on seda nimetanud naeruväärseks,

Baranovi mälestusmärk Sitki ajaloolises keskuses, mis kuni 1867. aastani kandis nime Novo-Arhangelsk, soovis eemaldada rühm linnaelanikke linnavolikogu istungil. Nende hinnangul võib see solvata Alaska põliselanike tunded.

Venemaa võimudega seotud oligarhid kasutavad erinevalt teistest ülirikastest USA-s heategevust sageli Venemaale tunnustuse kogumiseks, kirjutas ajaleht New York Times eelmisel aastal. Ehkki märke sellest, et nende tegevust otse Moskvast koordineeritakse eriti ei ole, on kõigil oligarhidel Kremliga head suhted, kes nende tegevuse kaudu saab rakendada Venemaa välispoliitiliste eesmärkide edendamiseks kultuuridiplomaatia niinimetatud pehmet jõudu, märkis leht.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: