Soome vasaknoored nõuavad Mannerheimi monumendi mujale paigutamist

Mannerheimi monument Helsingis.
Mannerheimi monument Helsingis. Autor/allikas: Jisis/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Soome valitsuspartei Vasakliidu noorteühendus nõuab ajalooliste monumentide ümberpaigutamist linnades.

Noorteühenduse hinnangul võiks Helsingisse rajada ajalooliste monumentide pargi, vahendas Iltalehti.

Üks monumentidest, mis noorte hinnangul tuleks eraldi parki viia, on Aimo Tukiaineni loodud kuju kunagisest sõjaväelasest ja presidendist Carl Gustaf Emil Mannerheimist. Monument avati Mannerheimi sünniaastapäeval 1960. aastal.

Noored soovitavad monumentide pargi rajamiseks Suomenlinna saart.

"On aeg viia jõhkruste ja suurte meeste kummardamine tänavatelt ära. Mineviku mäletamine ei nõua endas ajaloo hädade ülistamist. Samas oleks kuulsuste monumentidest saar Põhjamaade kultuurisihtkoht ja elavdaks Helsingit," ütles Vasakliidu noorteorganisatsiooni esimees Liban Sheikh avalduses.

Vasaknoorte hinnangul oleks tähtis pargis paigaldada monumentide juurde sildid, mis kirjeldavad ausammastega seotud inimeste ja sündmuste täielikku ajalugu, muu hulgas ka nende küsitavaid aspekte.

USA-st alguse saanud rassimisvastaste meeleavalduste käigus on kogu maailmas erinevates riikides inimesed nõudnud nii orjakaupmeeste, kolonistide kui ka sõjapealike kujude mahavõtmist.

Vasaknoored märgivad, et ka Soomes on käes aeg mõelda, kas sõda ja rõhumist ülistavad monumendid peaksid linnade keskel olema. Nende hinnangul võiks linnast kõrvaldada teiste seas näiteks Mannerheimi kuju ja Tampere Vabadussamba.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: