Eiki Nestor: inimesed ei usu, et opositsioon suudaks valitsuse maha võtta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eiki Nestor
Eiki Nestor Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsid on aeglased, tunnistab mitmekordne minister, aastatel 1992-2019 riigikogus – neist viimased viis aastat parlamendi spiikrina – töötanud Eiki Nestor. Pealtnäha vaatab ta nüüd poliitikat kõrvalt, aga ometi seestpoolt, sest on jätkuvalt sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatuse liige. Sotside 10 protsendi ümber kõikiv toetus Nestorile ei meeldi.

Eiki Nestor, mis on sotsidel viga?

(Paus) Teema on laiem, kui sotsid.

Poliitikas on toimunud kaks asja, mis ei oleks pidanud toimuma. Kriisijuhtimine oleks pidanud tõstma valitsuserakondade reitingut...

Aga seda ei juhtunud.

Seda ei juhtunud. Põhjusel, et kui kriisi minek oli inimestele arusaadav, siis kriisist väljatulek oli selline, kus... Meil oli vähemalt viis eriolukorra juhti ja igaühel olid oma kuupäevad ja tegelik kriisiolukorra juht andis intervjuusid, et ootame-vaatame, räägime spetsialistidega, aga siis tuli välja, et valitsuses on virolooge rohkem kui üks, igaühel olid omad mõtted ja see muutus isegi naeruväärseks.

Aga see viga, see avaldub praegu Eesti 200 toetuses.

Need [Eesti 200 toetajad] on kindlasti inimesed, kes ei hääletaks tänase võimuliidu poolt, aga kes ei hääleta ka Reformierakonda ja sotsiaaldemokraate, kuna nad usuvad, et kui Eesti 200 oleks riigikogus, siis [Jüri Ratase] valitsus kukuks.

Et sel unistusel pole tagapõhja, on iseasi, aga mingit pidi on see ka kriitika Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide asjus. Ilmselt soovitakse teistsugust, jõulisemat lähenemist.

Soovitakse... kelle poolt?

Nende valijate poolt, kes tänast võimuliitu ei toeta.

Arvan, et meie (sotsid, toim) oleme liiga viisakad, liiga ettevaatlikud, liialt ootame, arutame kõik läbi, siis ütleme ja siis teeme.

Ega see ole poliitikas miinus, aga opositsioonis olles võiks teinekord reageerida kiiremini. Reaktsioonikiirus ongi see, kus mina näen täna kõige suuremat viga.

Ja kuna osa tänase võimuliidu mittetoetajatest ei näe nendes kahes opositsioonierakonnas seda alget, et see valitsus maha võtta, selle peal põhineb Eesti 200 toetus, kes ütleb ju [sotsidest] veel vähem ja loomulikult teeb veelgi vähem, kuigi neil ei ole võimalustki midagi teha, sest nad ei ole ju parlamendis.

Tähendab, Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid ei ole teie arvates usutavad kui tegelik alternatiiv praegusele koalitsioonile?

Just.

Jah, inimesed ei usu, et nad on võimelised seda koalitsiooni maha võtma. See on aga, ma arvan, opositsioonierakondade valijate põhiline soov, et... see jama lõppeks.

Hiiumaa suvekodus vaese mehe siiga ehk soolasäinast nautiv Eiki Nestor oli üks 2016. aasta umbe jooksnud presidendivalimiste lahtiharutamise arhitekte. Tema pikemat intervjuud presidendivalimistest siis ja praegu, nagu ka vastust küsimusele, kas ta teab, kes on järgmine riigipea, saab lugeda ERR-i portaalist lähipäevil.

Toimetaja: Anvar Samost

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: