Riigikogu rahanduskomisjon tahab Helmega õigusbüroo teemal vestelda

Martin Helme ja Louis Freeh pressikonverents
Martin Helme ja Louis Freeh pressikonverents Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu rahanduskomisjon soovib rahandusminister Martin Helme enda käest selgitusi teisipäeval ajakirjanduses USA advokaadibüroo palkamise asjus üles kerkinud küsimustele ning komisjon on esimees Aivar Koka kinnitusel valmis kogunema niipea, kui ministriga kohtumise aeg kokku lepitakse.

Sotsiaaldemokraatlik erakond saatis teisipäeval välja pressiteate, mille kohaselt ootavad nad, et riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa) kutsuks võimalikult kiiresti kokku komisjoni erakorralise koosoleku, kus rahandusminister Helme annaks ülevaate USA advokaadibürooga sõlmitud lepingust ja selle tagamaadest.

Kokk ütles ERR-ile, et kuigi sotside ettepanek pole rahanduskomisjoni veel jõudnud, püüab ta puhkusel viibivat Martin Helmet tabada, et leida ühine aeg sel teemal vestlemiseks.

Koka sõnul püüab komisjon kohtumisel ministriga siis otseallikast teada saada, kas ajakirjanduses kuuldud teemad on tema arvates õiged või valed. "Või mis olid tema arvates need põhjused, miks valiti just see advokaadibüroo ja millised ootused ja lootused olid selle lepingu tegemisel," ütles Kokk.

Rahanduskomisjon on suvisel ajal arvestanud, et kokku saadakse kas esmaspäeviti või neljapäeviti.

Kokk ütles, et ei usu, et kohtumine juba sel neljapäeval võiks toimuda, ent erakorralised istungid on ka augustisse planeeritud ning see, kas arutelu võiks järgmisel nädalal toimuda, sõltub ministri ajakavast.

Helme sõlmis 27. juunil lepingu USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelise rahapesuga seotud uurimises.

Eesti Päevaleht kirjutas teisipäeval, et advokaadibürool on seos Venemaa rahapesuskeemiga, kuna advokaadibüroo esindas ettevõtet, mille raha liikus muu hulgas Danske Banki Eesti filiaali kaudu. Büroo ise kinnitab, et ei ole ettevõtet esindanud ja selline väide on vale.

Rahanduskomisjoni sotsiaaldemokraadist liikme Riina Sikkuti sõnul vajavad rahapesu uurimiseks palgatud õigusbüroo usaldusväärsuse ja tausta kohta kerkinud kahtlused hajutamist.

"Üleval on ridamisi vastuseta küsimusi, sealhulgas see, kas minister Helme on tegutsenud Eesti riigi huvides. On hädavajalik, et rahanduskomisjon koguneks ja saaks aru, mida see Eesti riigi nimel sõlmitud leping endast kujutab," ütles Sikkut, lisades, et riigikogu liikmetel peab olema võimalus lepingu ja selle tingimustega tutvuda.

Toimetaja: Brent Pere, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: