Vandeadvokaat Glikman ei näe samuti USA õigusbüroo tegevuses vastuolu

Rahandusministeeriumi palgatud USA advokaadibürool, mis peaks Eestit esindama Ühendriikides toimuvas rahapesu uurimises ja võimaliku kahjutasu küsimises, on Eesti Päevalehe andmetel kokkupuude läbi Eesti raha pesnud ettevõtjaga. Sarnaselt rahandusminister Martin Helmele ei näe selles huvide konflikti ka vandeadvokaat Leon Glikman.

Föderaalse Juurdlusbüroo kunagise direktori, nüüdseks aastaid Ameerika Ühendriikides advokaadina töötava Louis Freeh' ja tema büroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP kliendiportfell on kirju. Teisipäevane Eesti Päevaleht toob välja, et teiste seas on tal seos ka Venemaa ärimehele Deniss Katsõvi ettevõttega, mis läbi Danske Banki Eesti filiaali raha pesi.

Et Eesti huve samas Danske rahapesu uurimises Ühendriikides esindada ja võimalikust trahvirahast osa endale küsida, sõlmis rahandusminister Martin Helme Freeh' bürooga juuni lõpus kolme miljoni euro suuruse lepingu. Võimaluse, et advokaatidel ajalehes väljatoodud info valguses huvide konflikt oleks, lükkas Helme kõrvale.

"Advokaadid sellega tegelevadki, et kliente esindada. /.../ Freeh on esindanud nii eraõiguslikke kliente kui ka valitsusi ja teeb väga tihedat koostööd Ameerika valitsusega, nii et selles mõttes kogu see väga paksudes värvides esitatud emotsionaalne lugu on tegelikult kõige labasema triviaalsuse tõdemine," sõnas minister.

Ta lisas, et Freeh ei ole konkreetses juhtumis kunagi tegutsenud esindajana, vaid vahendajana Katsõvi ettevõtte ja Ühendriikide vahel.

Ameerika õigusruumi hästi tundev vandeadvokaat Leon Glikman märkis, et huvide konflikt on USA-s terav teema ja advokaadibürood suhtuvad sellesse tõsiselt.

"Kui vaadata puhtalt seda faktoloogiat, mida on kirjeldanud Eesti Päevaleht, siis oleks küllaltki raske praegu väita, et esineb huvide konflikt, kuivõrd ikkagi huvide konflikt on konkreetse asja põhine, mitte selle põhine, keda on kunagi advokaadibüroo esindanud," selgitas Glikman.

Lisaks ei saa tema sõnul samastada advokaate klientidega.

Küll aga jäi Glikman pärast Freeh' advokaadibüroo veebilehel avaldatuga tutvumist skeptiliseks, kas büroo palkamisel üldse mõtet on.

"See jääb mulle täiesti arusaamatuks, kuidas on võimalik vastavat kahjutasu saada. Kui see on võimalik, suurepärane, aga milline on õiguslik mehhanism, vähemalt selle veebisaidi järgi jääb see täiesti mõistetamatuks," ütles Glikman.

Helme usub, et USA advokaatidest on kasu ja leiab, et valikus olnutest olid nad parimad.

"Pädevus, kogemus ja sidemed oli sellel firmal, mille me lõpuks välja valisime, kõige muljetavaldavam. Ma ei näe küll mingit põhjust seda lepingut katkestada. Pigem vastupidi - seda, et niisugune mõte üldse lauda käiakse, pigem annab mulle kinnitust, et me oleme väga õigel teel," rääkis Helme.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: