Transferwise: meie sektoris võiks olla rohkem konkurentsi

Kristo Käärmann.
Kristo Käärmann. Autor/allikas: Transferwise

Transferwise teatas kolmapäeval 319 miljoni dollari väärtuses aktsiate müügist, mille tulemusel kasvas ettevõtte väärtus viie miljardi dollarini. Ettevõtte tegevjuht ja kaasasutaja Kristo Käärmann rääkis intervjuus ERR-ile, et ettevõttel läheb majanduslangusest hoolimata edukalt, kurta on vaid valdkonnas konkurentsi puudumise üle.

Transferwise sai alguse ligi 10 aastat tagasi. Ettevõte opereerib üle 50 valuutatsoonis üle maailma, ettevõttel on kaheksa miljonit kasutajat ning iga kuu liigutab Transferwise oma kasutajate vahel umbes neli miljardit eurot.

Käärmanni sõnul oli viimane rahakaasamine vastand tavalisele rahastamise ringile, millega idufirmad peavad tegema, kuna ettevõtte tegevust finantseerivad kasutajad.

"Sel juhul me ettevõttele ühtegi lisaeurot ega lisadollarit ei kaasanud. Selle põhjus on see, et tegelikult meid finantseerivad meie kasutajad ja seda juba viimased kolm aastat ja kauemgi. Alguses, kui me alustasime, me kaasasime raha ka investoritelt, et hästi käima minna ja alguses laieneda. Viimased kolm-neli aastat oleme opereerinud täiesti kasumlikult ja seeläbi finantseeritud enda kasutajate poolt," rääkis ta. 

Transferwise on kasvanud faasi, kus opereerivad juba teistsugused investorid kui viis aastat tagasi, kui ettevõte viimati raha kaasas. Ettevõte on kokku nii esmaste kui ka teiseste aktsiamüügi voorudega kaasanud miljard dollarit. Praegust vooru juhivad olemaolev aktsionär Lone Pipe Capital ja uus investor D1 Capital Partners. Uue investorina liitus ka Vulcan Capital. Senised osanikud Baillie Gifford, Fidelity Investments ja LocalGlobe suurendasid oma osalust.

"Sellise tehingu läbi me saamegi juurde selliseid nagu Vulcan Capital ja D1, kes on harjunud investeerima suhteliselt suurte tükkidena ettevõttetesse nagu Amazon ja Netflix ja Facebook. Me oleme jõudnud samasse kategooriasse ja seeläbi me saame tuua uusi investoreid ja samas vähendada osalust nende jaoks, kes on olnud meiega juba pikemat aega," rääkis ettevõtte juht. 

Eestlastest omanike hulka firma ei avalda

Transferwise on Ühendkuningriigis registreeritud firma, mille seos Eestiga seisneb eestlastest omanikes. Käärmann märkis, et ühe suurema grupi ettevõtte osanikke moodustavad firma enda töötajad. 

"Meie puhul kõik meie töötajad on ka aktsionärid ja nemad on meie jaoks samaväärsed kui meie finantsinvestorid ja saavad oma osalust vähendada kui nad soovivad," lisas ta. 

Samas ei ole Käärmanni sõnul võimalik öelda kui suur osalus ettevõttest kuulub Eesti omanikele. 

"Ei ole isegi ka seda kokku arvutanud, nii mina kui Taavet Hinrikus oleme mõlemad suured omanikud jätkuvalt ja ka meie töötajatest paljud on Eesti soost või Eesti juurtega. Selles mõttes kindlasti on suur seos Eestiga jätkuvalt olemas. Meie Tallinna kontoris on üle 900 töötaja, ka Tallinna kontoris me oleme selles sektoris üks suurimaid tööandjaid Tallinnas," rääkis ta. 

Finantsregulaatorid käivad ajaga kaasas

Ettevõtte tegevjuhi sõnul ei ole pankade rahapesuskandaalid Transferwise'i elu raskemaks teinud.

"Meie põhitegevus ongi riikide vahel raha liigutamine ja seetõttu on see ka nii üles ehitatud, et võimalus pahatahtlikel kasutajatel või hallimatel ja mustadel kasutajatel seda platvormi ära kasutada oleks võimalikult väike. Tegelikult see probleem ei ole meie jaoks kõrvalnäht, vaid algusest peale olnud üks teema, mille ümber me oleme oma toote niimoodi ehitanud, et need riskid oleksid võimalikult väikesed. Kuna me oleme algusest peale väga tehnoloogiapõhine ettevõte, siis see muudabki need riskid natuke teistsuguseks kui see, millega meie regioonis pangad on viimasel ajal rohkem maadelnud kui nad tahaksid," rääkis ta. 

Regulaatorid ja inspektsioonid üle maailma on Transferwise'i jaoks positiivselt järjest moderniseerumas. "Pigem näeme seda, et üle maailma, kus opereerime väga erinevates jurisdiktsioonides, Jaapanist Brasiiliani, regulaatorid moderniseeruvad ja tulevad kaasa tehnoloogia arenguga ja sellega kuidas inimesed ja ettevõtted oma rahaga soovivad käituda ja tahavad käituda ja kuidas seda teha mugavamaks," sõnas Käärmann. 

Traditsioonilise pangandusega võrreldes Transferwise regulatsioonide mõttes rohkem hätta ei jää, vaid on regulaatorite jaoks pigem positiivne näide. 

"Me oleme tehnoloogiliselt natuke rohkem arenenud ja pigem kasutatakse meid kui head näidet tihtipeale, kuidas ka võib-olla traditsioonilisemad pangad või ettevõtted saaksid tehnoloogiat ära kasutada samasuguste tulemuste saavutamiseks. Selles suhtes on meil hea suhe regulaatoritega. Regulaatorid on ka näinud, et traditsioonilisus iseenesest ei ole midagi usaldusväärset," lisas ta. 

Kriis pole Transferwise'i teenuste kasutamist mõjutanud 

Vajadus Transferwise'i toodete ja teenuste järele on ülemaailmses koroonakriisis jäänud varasemaga sarnaseks ja kriis on ettevõttele osutunud neutraalseks. "Mida me näeme on see, et ettevõtted on sama rahvusvahelised, kui nad olid varem, kui neil olid kliendid välisriikides, töötajad välisriikides, varustajad välisriikides, siis neil on see ka praegu täpselt samamoodi," rääkis Käärmann. 

"Ka meie erakasutajad on samuti jäänud rahvusvaheliseks, kui nad olid kolinud elama mõnda teise riiki, siis neil on ikkagi side oma koduriigiga. Võib-olla nad reisivad veidi vähem, aga see ei mõjuta nende rahvusvahelist toimetamist, vähemalt mitte märgatavalt," lisas ta. 

Juuli alguses teatas Transferwise plaanist hakata pakkuma ka investeerimisteenust, seda esialgu Ühendkuningriigis ning hiljem üle maailma. "Meie üks teenustest või funktsioonidest, mida järjest rohkem kasutatakse nii äri- kui eraklientide poolt on meie piirideta konto ehk pangakonto alternatiiv, kus inimesed või ettevõtted saavad hoida enam kui 50 erinevat valuutat.  

Lisaks rahvusvahelisele pangandusele jääb sinna ka raha hoiule paljude jaoks, kas lihtsalt äritegevuse käigus või kasutamise käigus ja kokkuvõttes on seda täna seal kontodel juba üle kahe miljardi euro. 

"Selle investeerimisteenusega, mida me loodame teha, on aidata inimestel ja ettevõtetel seda raha natuke nutikamalt kasutada ja enda jaoks tööle panna. Me kindlasti orienteerume pigem passiivsele investeerimisele kui aktiivsemale või spekulatiivsemale investeerimisele," sõnas ta. 

Käärmanni sõnul ei ole ettevõte veel toote täpsemat sisu valmis avaldama, kuna see on veel valmimisjärgus. 

Finantsteenuste turul võiks olla rohkem konkurentsi 

Käärmanni sõnul vajaks praegune finantsteenuste turg rohkem konkurentsi, pangad ei tule piisavalt kiiresti klientide vajaduste muutumisega kaasa. 

"Meie konkurendid on ikkagi pangad. Enamus rahvusvaheline raha liikumine toimub läbi pankade ja pankade vahendusel. Ma oleks tahtnud loota, et tänaseks, kus pangad näevad, et nende kliendid kasutavad meie platvormi, et ka pangad ise muutuksid kiiremaks, odavamaks, läbipaistvamaks ja mugavamaks rahvusvahelises mõõtmes. See toimub aeglasemalt kui ma seda lootsin või uskusin viis aastat tagasi," rääkis Käärmann. 

Pangad on viimastel aastatel tehniliselt edasi arenenud, kuid liikumine on olnud aeglane. Käärmanni sõnul on muu maailmaga võrreldes eesrinnas Põhjamaade pangad, kus on internetipanganduse ja makseteenuste kvaliteet on olnud muust maailmast parem. 

"Kahjuks on meie konkurendid pangad veel aeglaselt liikumas läbipaistvuse poole ja seda me aitame sellega kaasa, me näeme, et meie kliendid ei ole mitte ainult eraisikud ja ettevõtted, vaid ka pangad. Me oleme oma toote integreerinud nüüdseks juba 10 panga internetikeskkonda, kust pankade kasutajad saavad meie toodet otse kasutada," rääkis Käärmann. Eestis on selliseks kliendiks LHV, mille kontolt saab otse teha Transferwise makseid ilma LHV leheküljelt lahkumata. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: