X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Briti maksuamet trahvis Kristo Käärmanni ligi 366 000 naelaga

Wise'i asutaja Kristo Käärmann.
Wise'i asutaja Kristo Käärmann. Autor/allikas: Wise

Briti maksu- ja tolliamet (HMRC) määras Londonis tegutseva finantsettevõtte Wise asutajale, maailma rikkaimale eestlasele Kristo Käärmannile 365 651 naelsterlingi (428 063 euro) suuruse trahvi maksurikkumise eest. Karistus võib ohustada Käärmanni positsiooni Wise'i tegevjuhina.

Trahvi määramine tähendab, et ameti hinnangul esitas Käärmann HMRC-le tahtlikult ebakorrektsed dokumendid, ei täitnud sihilikult maksuameti informeerimise kohustust või eksis kas käibemaksu või aktsiiside tasumisel, edastab Briti ajaleht The Telegraph. Karistus puudutab Käärmanni 2017-2018. maksuaasta 720 495-naelast deklaratsiooni.

Käärmann juhtis Wise'i (varasema nimega Transferwise) aktsiate emiteerimist Londoni börsil sel aastal, mis oli tänavune suurim tehnoloogiafirma turuletulek Londonis. Ettevõtte väärtuseks hinnatakse hetkel 11,3 miljardit naela (13,2 miljardit eurot). 

Õigusekspertide hinnangul võib Käärmannile määratud karistus tähendada seda, et ta on läinud vastuollu börsireeglitega, mille kohaselt ei tohi ettevõtte juhil olla konflikte võimude, ettevõtte omanike või teiste isikutega.

Käärmann võib ka sattuda küsimuste alla, kas ta on sobiv isik finantsettevõtte tippjuhi kohale, märgib The Telegraph. 

Kui ilmnevad tõendid, et ettevõtte tegevjuht ei ole käitunud vastavalt aususe ja avatuse standarditele, võib Briti finantsamet (FCA) võtta isikult ära loa sel kohal töötada. FCA on kinnitanud, et kasutab maksuameti andmeid sihilike rikkujate kohta finantsettevõtete tegevuse kontrollimisel.

Käärmanni pressiesindaja sõnul hilines firmajuht oma isikliku maksudeklaratsiooni esitamisega aastate 2017.-2018. eest hoolimata maksuameti meeldetuletustest. Käärmann olevat nüüdseks oma maksud tasunud ning maksnud ka trahvi hilinemise eest. "Sestsaadik on ta pühendanud rohkem aega oma asjade korrashoiuks," lisas pressiesindaja.

Käärmann asutas koos Taavet Hinrikusega 2011. aasta jaanuaris Transferwise'i ning on pärast ettevõtte aktsiate noteerimist Eesti rikkaim inimene, kirjutas ajaleht. Enne oma firma asutamist töötas Käärmann ärinõustamisettevõtetes Deloitte ja PwC ning konsulteeris ka mitmeid Euroopa pankasid ja kindlustusettevõtteid nende juhtimissüsteemide moderniseerimise teemal.

Käärmanni osalust Wise'is hinnatakse 1,7 miljardile naelsterlingile (1,99 miljardile eurole), Hinrikuse osalus on ligi 1 miljard naela (1,17 miljardit eurot). Wise'i aktsionäride hulgas on ka mitmeid üleilmselt tuntud investoreid nagu Richard Branson ja PayPali kaasasutaja Peter Thiel.

HMRC ei saa andmekaitsereeglite tõttu Käärmanni asja täpsemalt kommenteerida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: