Helme ei osalenud kvoorumi puudumise tõttu erikomisjonide ühisistungil

{{1596454260000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Martin Helme ei osalenud esmapäeval toimuval riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisistungil, kus minister pidi aru andma advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP sõlmitud lepingu asjus, kuna istungi kvoorum ei tulnud kokku. Opositsioonisaadikud kinnitasid, et korraldavad koosoleku sellegipoolest.

"Loobitakse kõlavaid süüdistusi, justkui ma eiraks komisjoni kutset ja justkui ei jagaks nendega infot. Mõlemad süüdistused on loomulikult avalikkust eksitavad. Minule teadaolevalt ei toimu täna kummagi erikomisjoni istungit, sest neil ei tule kvoorum kokku," kirjutas Helme (EKRE) sotsiaalmeedias.

Helme sõnul ei ole kvoorumi puudumisel tegemist aga riigikogu komisjoni koosolekuga ning pole vahet, kas koosviibimine toimub mõne komisjoni ruumis või riigikogu kohvikus.

"Kuna minu info kohaselt koosolekut ei toimu, jäin juba oma varem paika pandud plaanide juurde ja ei viibi täna Tallinnas," märkis ta.

Rahandusminister märkis, et ei vasta tõele nagu ei jagaks ta komisjonidega nende küsitud dokumente, kuna soovitud materjalid on tundlikud dokumendid. "See tähendab, neid ei saadeta mitte meili teel kõigile mööda ilma levitamiseks, vaid võimaldatakse prinditud ja nummerdatud koopiatega tutvuda turvatud ruumis, kuhu ei saa kaasa võtta salvestusaparaate," kirjutas ta.

Erikomisjon planeerib uut istungit

Korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Katri Raik (SDE) kinnitas BNS-ile, et sai rahandusministeeriumilt kirja, milles seisab, et esmaspäevast istungit ei toimu. "Helme on kaotanud igasuguse reaalsustaju. Tema ei otsusta, kas riigikogu liikmetest koosnev komisjon tuleb kokku või ei," ütles erikomisjoni esimees. 

Raik märkis päeval, et istung siiski toimub, kuigi kvoorumit ei pruugi olla. "Kui seda pole, siis otsustas koalitsioon selle reedel," ütles Raik ja lisas, et kvoorumi puudumine ei takista kohale tulnud opositsiooniliikmetel teemat arutamast.

Komisjoni liikmed soovivad näha kõiki USA advokaadi Louis Freeh' palkamisega seotud dokumente.

"Advokaadibüroo palkamisel on meile teadaolevalt tehtud väga suvaline valik. Seda valikut ei ole teinud Eesti riik. Seda on teinud poliitikud ja see ongi meie etteheide. Kui Martin Helme on siin tõsiselt sõelunud neid kõiki juba pikalt, siis ta on sõelunud välja just selle, mille kohta ütlevad pädevad ametkonnad, et ärge seda valikut tehke," kommenteeris riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Jürgen Ligi (RE).

Komisjoni liikmed said tutvuda riigikantselei memoga valitsusele koos lepingu projektiga ja välisministeeriumi hinnanguga kolme advokaadibüroo taustale. Dokumendid on kuulutatud ametialaseks kasutatamiseks ja poliitikud neist täpsemalt ei rääkinud.

"Küsimusi tekkis juurde ja mure läks suuremaks kui enne. Nendes dokumentides on tõsiseid teateid, tõsiseid teemapüstitusi, väga tõsiseid hinnanguid," ütles Raik "Aktuaalsele kaamerale".

Raik ütles, et veel selle nädala jooksul planeeritakse uus istung, kuhu kutsutakse juba peaminister Jüri Ratas.

"See on Eesti riigi maine küsimus, meie julgeoleku küsimus ja tegelikult ei saa üks minister käituda nagu vürst ja käituda omapäi. /.../ Olgu see selline üldine õppetund, kuidas me asju ajame, kui avatult me asju ajame ja kuivõrd me ühise eesmärgi eest väljas oleme. Praegu see küsimus, mida see advokaadibüroo siis lõpuks teeb või mille eest nad selle kolm miljonit maksumaksja - teie ja minu - raha saavad, on tegelikult ebaselge," rääkis Raik.

Juuli algul teatas rahandusminister, et on sõlminud kokkuleppe Ameerika Ühendriikide advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP-ga Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelistes rahapesuga seotud uurimistes. Lepingu maksumus on 3 miljonit eurot.

Eesti Päevaleht kirjutas möödunud nädalal, et USA advokaadibürool võib olla valdkonnas huvide konflikt. Nimelt on FBI ekspeadirektori Louis Freeh' konsultatsiooniettevõte lehe kinnitusel olnud varem Danske panga rahapesuga seotud ettevõtte Prevezoni teenistuses. Õigusbüroo ise eitab seda.

 

 

 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: