Rahandusministeeriumi analüütik Madis Aben: määramatus on praegu väga suur

Foto: ERR

Majanduse taastumine sõltub ka sellest, kas ja millal koroonavaktsiin inimesteni jõuab, ütles "Aktuaalses kaameras" rahandusministeeriumi makromajanduse analüütik Madis Aben.

Rahandusministeeriumi hinnangul langeb majandus sel aastal 5,5 protsenti, kuid majanduskriisi põhi on läbitud ja järgmisest aastast hakkab majandus taastuma. Abeni sõnul lähtuti prognoosi tehes eeldusest, et selliseid piiranguid, nagu oli kevadel, enam ei kehtestata. Teine eeldus oli, et viiruse levik on aasta pärast kontrolli all, mis lubaks normaalsel majandustegevusel taastuda.

Aben nentis, et täit kindlust vaktsiini tulekust praegu pole, kuid julguse seda eeldada annavad nii sõnumid Eesti viroloogidelt kui paari nädala tagune Bill Gatesi intervjuu, kus ta avaldas veendumust, et aasta pärast on vaktsiin olemas, et see on piisavalt tõhus, seda on levitatud üle maakera ja hirm nakatumise ees võiks olla taandunud.

Abeni sõnul saadi esimestel kriisikuudel küll kriisi kulgu jälgides targemaks, kuid majandusprognoosi tegemine praeguses olukorras on endiselt väga keeruline.

"Tuleb tunnistada, et ilmaprognoosid on läinud viimase 50 aasta jooksul oluliselt täpsemaks, aga majandusprognoosid mitte eriti. Majandus tervikuna on nii keeruline mehhanism, et me peame leppima, et see ebatäpsus jääb. Eriti praeguses olukorras, kus majanduse areng ei sõltu ainult majanduse sisemistest loogikatest, vaid millestki väljaspoolsest. Määramatus on väga suur," rääkis Aben.

Kui headel aegadel on Eestis töötuse määr olnud nelja protsendi juures, siis majandusprognoosi järgi kasvab töötuse määr tänavu 7,5 protsendini ja tuleval aastal kaheksa protsendini. Abeni sõnul jääb neli protsenti pikaks ajaks kättesaamatuks.

"Mingid hinnangud ütlevad, et Eestis on neli protsenti liiga madal, sest see viitab majanduse teatavale soojenemisele, võib-olla mitte veel ülekuumenemisele. See on põhjus, miks me ei näe lähimatel aastatel, et töötuse määr võiks jälle olla nelja protsendi juures," märkis Aben.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: