Soome parlament lükkas minister Kiuru umbusalduse tagasi

{{1602677880000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / imago images / Lehtikuva

Soome pere- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru võitis kolmapäeval parlamendis peetud usaldushääletuse.

Oodatult hääletasid valitsuskoalitsiooni erakonnad Kiuru poolt, ta võitis umbusaldusavalduse häältega 106-79, 13 saadikut jäid erapooletuks, üks sedel oli täitmata, teatas Soome ringhääling.

Opositsiooniline Koonderakond algatas umbusaldushääletuse, tuues põhjenduseks, et Kiuru alahindas kevadel maskide tõhusust koroonaprofülaktikas ning esitas avalikkusele infot, mis ei olnud kooskõlas parima teadusliku teadmisega.

Kiuru sõnul oli kevadine koroonaohjeldusmeetmete kehtestamine keerulisim töö, mida ta iial tegema pidanud, kuid pole õiglane väita, nagu eiranuks ta maskikandmist soovitavaid teadlasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kevadel olid ekspertide eri arvamused valjult kuuldavad kõigis epideemia ohjeldamisega seotud asjades ja mina hindan kõiki neid hääli ja olen tahtnud omalt poolt kuulda kõiki arusaamu," ütles Kiuru.

Ka sotsiaaldemokraadist peaminister Sanna Marin rõhutas oma parteikaaslasest ministrit kaitstes, et kevadel polnud teadlaste hulgas sugugi üksmeelt maskikandmise tõhususe osas. Isegi maailma terviseorganisatsioon (WHO) ei pidanud kevadel maskikandmist efektiivseks viirusekontrollivahendiks. WHO mõtles hiljem ümber, aga nende maskikandmissoovitus pärineb üsna hiljutisest ajast.

Marin usub, et usaldushääletus valitsusparteide ja opositsiooni konstruktiivset koostööd koroonaohjeldamisel ära ei riku.

"Tahan uskuda ka seda, et kõik parlamendiparteid, hoolimata, kas nad on opositsioonis või valitsuses, tahavad anda parima, et epidemioloogiline olukord Soomes oleks kontrolli all," kõneles Marin.

Peaministri sõnul ongi koroonakommunikatsioon väga keeruline ning sel teemal selge sõnumi toomine rahvani raske. Eriti nüüd, kus eriolukord läbi ja paljud meetmed ning piirangud kohalike omavalitsuste otsustada.

Koonderakonna esimehe Petteri Orpo sõnul oli umbusaldusavaldus vajalik hoolimata selle läbikukkumisest, kuna sellega kaasnev diskussioon oli ühiskonnale vajalik.

Toimetaja: Mait Ots, Arni Alandi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: