Lääne-Nigula volikogu lõpetas Risti tuulepargi eriplaneeringu

{{1611233820000 | amCalendar}}

Lääne-Nigula vallavolikogu otsustas neljapäeval, et lõpetab Enefit Greeni plaanitava tuulepargi eriplaneeringu koostamise ja strateegilise hindamine. Valla elanikud kogusid tuulepargi vastu üle 1000 allkirja,

Volikogu märkis eriplaneeringu lõpetamise eelnõu seletuskirjas, et menetluse käigus on ilmnenud asjaolusid, mille tõttu pole planeeringu edasine menetlemine mõistlik ega võimalik.

Volikogu teatel on praguseks selge, et tuulepargi rajamine ainsasse sobivasse asukohta Risti aleviku lähedale oleks vastuolus ülekaalukate avalike huvidega. "Valla ja kohaliku kogukonna jaoks oleksid tuulepargist saadavad kasud hüpoteetilised ja kaudsed, kuid kahjud samas oleksid tõenäolised ja korvamatud," seisab seletuskirjas.

Tuulepargi rajamiseks vajaliku ala suurus on ligikaudu 2500 hektarit.

Möödunud aasta novembris andis külavanem Lea Lai volikogule üle kohalike pöördumise tuulepargi rajamise peatamiseks, millele oli alla kirjutanud ligikaudu 1100 inimest.

Protesti allikaks on ka see, et tuulikud oleks pretsedenditult suured ehk kuni 290 meetrit kõrged ja need asuksid liiga lähedal elamutele.

Volikogu neljapäevase istungi eel korraldasid tuulepargi vastased Palivere koolimaja ees meeleavalduse. Lea Lai ütles pärast volikogu otsust "Aktuaalsele kaamerale", et nad on otsuse üle väga rõõmsad.

"Meie ettepanek oleks nüüd vallale, et teha taastuvenergia osaks üldplaneeringusse või arengukavasse või hoopis eraldi taastuvenergia arengukava, kus oleks laiapõhjaline kaasamisprotsess, selge ja aus," lisas Lai.

Enefit planeeringumenetluse lõpetamist ei toeta ja peab menetluse lõpetamist ennatlikuks. Ettevõtte juht Aavo Kärmas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et planeeringu lõpetamiseks pole alust.

"Ennekõike on meil 30 päeva aega mõelda. Selleks, et selle planeeringuga edasi minna, põhimõtteliselt ongi variant, kas esitada vaie vallavalitsusele selle otsuse kohta või siis juba pöörduda kohtu poole. Kumma tee valime, on täna tõesti vara öelda," kommenteeris Kärmas.

Aavo Kärmas ütles Lääne Elule, et firma on teinud kohalike soovil muutusi projektis: Ristil pole enam õhuliini, vaid maakaabel; firma lubas maksta majaomanikele; raadatava metsamaa suurus on koos kaablialuse maaga 70–80 hektarit.

Lääne-Nigula Vallavolikogu on seisukohal, et planeeringumenetluse lõpetamine riivab küll Enefit Greeni õiguseid, kuid mitte ülemääraselt ega pöördumatult.

Otsus ei välista aga uue ja muudetud tingimustel tugineva planeeringu algatamist Enefit Greeni poolt.

Otsust on õigus vaidlustada 30 päeva jooksul.

 

Toimetaja: Barbara Oja, Juhan Hepner, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: