Seeder: Eestit asub juhtima mugavusvalitsus

Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul puuduvad Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioonileppes poliitilised prioriteedid ja valikud. Seedri sõnul on koalitsioonilepe ambitsioonitu ja üldsõnaline dokument, mis näitab, et Eestit asub juhtima mugavusvalitsus.

Seeder tõstis esile neli valdkonda, mis ambitsiooni puudumist enim näitavad.

"Kahetsusväärselt paistab, et eesti keele õppes ei näe me lähiaastatel ühtegi edasiminekut. Kui eelmine koalitsioon sõnastas eesti keele arengukavas eesmärgina ülemineku eestikeelsele õppele ning suunas täiendavad vahendid alushariduses eesti keele õpetajate koolitamiseks, siis värskes koalitsioonileppes on ainult lubatud alustada tegevuskava koostamist. Koolivõrgu eestikeelsele õppele üle viimine on aga teadmata ajaks edasi lükatud," sõnas Seeder.

Seeder märkis, et ambitsioon puudub ka eelarve- ja majanduspoliitikas. "Struktuursete muudatuste asemel soovitakse lõdvendada hoopis eelarvereegleid. Koalitsioonileppes on kirjas: "Liigume riigieelarvega tasakaalu suunas, arvestades Euroopa Liidu reegleid." See tähendab aga suuremat defitsiiti, sest teatavasti on Eesti eelarvereeglid, millest lähtuti eelmise koalitsiooni ajal, rangemad kui Euroopa Liidu nõuded. Milleks soovitakse defitsiiti suurendada, seda koalitsioonileppest ei järeldu," rääkis Seeder.

Koalitsioonileppes ei ole Seedri sõnul sõnastatud ühtegi suuremat põhimõttelist muudatust, mis aitaks riigi kulusid pikemas perspektiivis kokku hoida. "Riigireformi on mainitud ainult ühe korra ja üldsõnaliselt. Tundub, et edasi ei plaanita liikuda ka erinevate ametiasutuste ühendamisega, et avaliku sektori kulusid vähendada," lausus Isamaa juht.

"Silm on kinni pigistatud ka rahvastikuküsimustes ja demograafia valdkonnas. Eesti ja Euroopa suurim pikaajaline väljakutse puudutab rahvastiku vähenemist ja vananemist. Neid probleeme on võimalik lahendada selge tegevuskava ja vastutuse võtmisega – paraku jääb koalitsioonileping ka Eesti rahva ja riigi säilimise küsimuses üldsõnaliseks ja ambitsioonituks dokumendiks," kommenteeris Seeder.

"Loodan, et see ei jää pelgalt mugavuskoalitsiooniks ning Keskerakond ja Reformierakond kasutavad koroonakriisiga tekkivat võimalust põhimõtteliseks ja sisuliseks kursi seadmiseks, mis tagaks Eesti rahva, keele ja kultuuri jätkusuutlikkuse," lisas ta veel. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: