Armeenia peaminister süüdistas sõjaväge riigipöördekatses

{{1614256440000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Hayk Baghdasaryan/Photolure/ÒÀÑÑ

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan süüdistas neljapäeval sõjaväge riigipöördekatses ja ärgitas oma toetajaid tänavaile tulema.

Pärast sõjaväe juhtkonna süüdistamist nähti Pašinjani koos toetajatega Armeenia pealinnas Jerevanis koos poolehoidjatega marssimas.

"Olukord on pingeline, kuid me peame kokku leppima, et kokkupõrkeid ei tohi tulla," ütles Pašinjan toetajatele läbi ruupori. 

AFP ajakirjaniku sõnul kogunes Jerevani keskväljakule hinnanguliselt 20 000 Pašinjani toetajat. Sealt kilomeetri kaugusel toimus samal ajal umbes 10 000 osalejaga opositsiooni meeleavaldus, kus nõuti Pašinjani tagasiastumist.

Juba kuid Pašinjani tagasiastumist nõudnud peamine opositsioonipartei Jõukas Armeenia esitas peaministrile ultimaatumi ja hoiatas kodusõja eest.

"Me kutsume Nikol Pašinjani riiki mitte kodusõtta juhtima ja verevalamist vältima. Pašinjanil on nüüd viimane võimalus seda vältida," teatas Jõukas Armeenia.

"Pašinjan ei ole võimeline mõistlikke otsuseid vastu võtma," teatas neljapäeval Armeenia sõjavägi. Päev varem oli Pašinjan vallandanud sõjaväe ülema.

Armeenias on toimunud viimastel päevadel massilised meeleavaldused. Protestide katalüsaatoriks sai eelmisel aastal toimunud Mägi-Karabahhi sõda.

Mägi-Karabahh on enklaav, mida etnilised armeenlased kontrollisid alates 1994. aasta vaherahust. Möödunud aasta lõpus veriste lahingute käigus vallutas Aserbaidžaan enklaavi ja selle võtmelinna Shusha.

Pärast Venemaa vahendatud vaherahu, säilitas Aserbaidžaan oma vallutatud Mägi-Karabahhi alad. Kahe riigi vaidlusalusesse piirkonda on paigutatud sajad Venemaa rahuvalvajad.

Meeleavaldajad barrikadeerisid Jerevani kesktänava

Armeenia opositsiooniaktivistid tõkestasid neljapäeval kesklinna Baghramjani puiestee, kus asuvad parlamendihoone ja presidendi ametiresidents.

"Me tõkestame tänava barrikaadidega, et sundida parlamenti istungile kogunema ja hääletama peaminister Nikol Pašinjani ametist tagandamiseks," ütles opositisooni peaministrikandidaat Vazgen Manukjan.

Protestijad on valmis jääma kogu päevaks ja ööks Baghramjani avenüüle, lisas ta.

"Olge valmis, me jääme siia ka ööseks," ütles Manukjan.

Pašinjan käskis sõjaväel rahvale alluda

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan käskis neljapäeval tema tagasiastumist nõudnud sõjaväelt oma kohust täita ning rahvale ja valitud ametnikele kuuletuda.

"Valitud peaministrina käsin ma kindraleid, ohvitserie ja sõdureid: teie ülesanne on kaitsta riigi piire ja territoriaalset terviklikkust," ütles peaminister toetajatele.

"Sõjavägi peab alluma rahvale ja valitud ametnikele," lisas ta.

Peastaap nõudis Pašinjani tagasiastumist

Neljapäeva hommikul esines Armeenia relvajõudude peastaap avaldusega, milles nõudis Pašinjani ja tema valitsuse tagasiastumist.

Armeenia relvajõudude juhtkond esines hiljem taas avaldusega, milles kinnitas Pašinjani tagasiastumise vajalikkust.

"Täna avalikustatud Armeenia peastaabi juhtkonna avaldust ei kirjutatud surve all. See on kindralite ja ohvitseride selge arusaam ja seisukoht," seisis peastaabi avalduses.

"Eesmärk on üks: päästa sel saatuslikul hetkel kodumaa. Kinnitame taas oma selget seisukohta," märgiti avalduses.

Kaitseministeerium mõistis hukka armee sekkumise poliitikasse

Armeenia sõjaväe sekkumine poliitikasse on vastuvõetamatu, teatas neljapäeval riigi kaitseministeerium.

"Armee ei ole poliitiline institutsioon ja selle katsed sekkuda poliitilistesse protsessidesse on vastuvõetamatud. Iga selline samm on oht Armeenia Vabariigi stabiilsusele ja julgeolekule," teatas kaitseministeerium. 

Pašinjan loobus ennetähtaegsete valimiste plaanist

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan loobus ennetähtaegsete parlamendivalimiste plaanist, sest tema poolehoidjad on selle vastu.

"Väljak keelas mind täna ennetähtaegsete valimiste plaani teoks tegemast," ütles Pašinjan neljapäeval toetusmarsil läbi Jerevani.

Armeenia president lubas kiireid meetmeid kriisi lahendamiseks

Armeenia president teatas neljapäeval erakorralistest sammudest poliitilise kriisi lõpetamiseks pärast seda, kui peaminister Nikol Pašinjan süüdistas sõjaväge riigipöördekatses. 

"Ma kutsun kõiki - riigiorganeid, korrakaitseagentuure, poliitilisi jõude, kõiki kodanikke - näitama üles vaoshoitust ja kainet meelt. Kõik kaalumata sõnad või teod kasvatavad pingeid ja süvendavad kriisi," ütles president Armen Sarkisjan. 

"Kinnitades presidendiameti tasakaalustavat rolli rakendan ma kiireid meetmeid, et leevendada pingeid ja leida viise, kuidas seda olukorda rahumeelselt lahendada," ütles valdavalt sümboolsel ametipostil olev Sarkisjan. 

Endine president kutsus armeenlasi sõjaväelasi toetama

Armeenia endine president Robert Kotšarjan kutsus armeenlasi koonduma sõjaväelaste ja sõjaväe juhtkonna ümber.

"Kutsume teid sel meie riigi jaoks saatust kandval päeval koonduma sõjaväelaste ja Armeenia sõjaväe ümber. Sõja kaotanud ja ala loovutanud võim peab lahkuma," seisis Kotšarjani avalduses, mille edastas tema kantselei.

USA hoiatas Armeenia relvajõude poliitikasse sekkumise eest

USA hoiatas neljapäeval Armeenia relvajõude poliitikasse sekkumise eest.

"Me kutsume kõiki pooli vaoshoitusele ja vältima igasuguseid eskaleerivaid või vägivaldseid tegevusi," ütles välisministeeriumi kõneisik Ned Price ajakirjanikele.

"Me tuletame kõigile pooltele meelde demokraatia aluspõhimõtet, et riikide relvajõud ei tohiks sekkuda sisepoliitikasse."

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: AFP/Interfaks/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: