USA hoiatas Nord Stream 2 ehitusega seotud firmasid sanktsioonide eest

Vene trassipaigalduslaev
Vene trassipaigalduslaev "Fortuna" väljumas Saksamaa Wismari sadamast tänavu 14. jaanuaril. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA välisminister Antony Blinken hoiatas neljapäeval Vene gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitusega seotud firmasid, et need lõpetaksid otsekohe oma osalemise, kui nad ei taha langeda sanktsioonide alla.

"Nii nagu ütles USA president, on Nord Stream 2 halb tehing - Saksamaa, Ukraina ning meie Kesk- ja Ida-Euroopa liitlaste ja partnerite jaoks," ütles Blinken, korrates Washingtoni kauaaegset vastuseisu 11 miljardit dollarit maksvale gaasijuhtmele Läänemeres.

Blinkeni sõnul on Nord Stream 2 "Venemaa geopoliitiline projekt, mille eesmärk on lõhestada Euroopat ja nõrgendada Euroopa energiajulgeolekut".

Minister ütles, et USA välisministeerium jälgib jõupingutusi selle gaasitorustiku ehitamisel ning hindab informatsiooni nende firmade kohta, mis "tunduvad olema sellega seotud".

Vabariiklased on kannustanud uut valitsust kiiresti tegutsema.

"Kui president (Joe) Biden ja minister (Antony) Blinken tahavad teha selgeks, et nad on vastu gaasijuhtmele, mis on juba 95 protsenti valmis, siis peavad nad kehtestama kohustuslikud sanktsioonid. Otsekohe," ütles esindajatekoja vabariiklasest liige Michael McCaul.

Blinken märkis eelmisel nädalal, et Vene gaasijuhtme ehitamine algas 2018. aastal, kui USA-s oli ametis eelmine, vabariiklastest valitsus.

"Ma olen olnud ametis, ma arvan, viis nädalat," ütles Blinken esindajatekojas kuulamisel.

Blinkeni sõnul ei oleks ta soovinud leida end olukorras, kus see gaasijuhe on juba praktiliselt valmis ehitatud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: