Bideni administratsioon valmistub kolme triljoni investeerimiseks

USA president Joe Biden
USA president Joe Biden Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Yuri Gripas

USA president Joe Bideni nõuandjad koostasid plaani, mille eesmärk on investeerida USA majandusse selle elavdamiseks kolm triljonit dollarit.

Kolme triljoni dollari suurune toetus  USA majanduse ergutamiseks oli Bideni 2020. aasta presidendivalimiste valimislubadus. Selle eesmärk on lahendada USA majandust vaevavad struktuursed puudujäägid.

Eeldatavasti tõstab Bideni administratsioon kulutuste finantseerimiseks jõukate leibkondade ja ettevõtete makse.

Märtsis kiitis USA kongress heaks 1,9 triljoni dollari suuruse stiimuliplaani, mille eesmärk on toetada koroonaviirusest räsitud kodumajapidamisi.

"Pärast USA majanduse päästeplaani heakskiitmist keskendub president nüüd meie majanduse paremale taastamisele. Eesmärk on täita valimislubadused, alates infrastruktuuri investeerimisest kuni hoolekandeni. Peame olema kindlad, et maksukoodeks väärtustab tööd, mitte rikkust," teatas Valge Maja pressisekretär Jen Psaki.

Kongressi heakskiidu leidmine veel ühele suurele kulutamisvoorule võib osutada veel keerulisemaks kui eelmise paketi puhul. Vabariiklased ei toeta maksude tõstmist.

Presidendikampaania ajal tegi Biden ettepaneku tõsta ettevõtete tulumaksumäära 21 protsendilt 28 protsendile. Samuti lubas ta tõsta makse inimestel, kes teenivad aastas üle 400 000 dollari.

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell nimetas Valge Maja plaanitavat investeerimiskava "Trooja hobuseks" ja vasakpoolseks poliitikaks. Samuti viitas McConnell USA endise presidendi Donald Trumpi majanduspoliitikale, väites, et see andis suurepäraseid tulemusi enne koroonaviiruse epideemia puhkemist.

"Palgad kasvasid kiiresti ja töötus oli ajaloolises madalseisus. Töötajate heaolu ei tähenda, et poliitikud juhiksid majanduse kõiki aspekte viimase aja liberaalsete moeröögatustega," ütles McConnell.

Ajalehe The New York Times teatel jaguneb Bideni kavandatav kolme triljoni suurune investeerimiskava kaheks etapiks. Esimene keskendub investeeringutele traditsioonilisse infrastruktuuri ja roheenergiasse. Teises etapis investeeritakse haridusse ja lastehoidu.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: