Ida-Virumaal käivitub 1+1 vaktsineerimise mudel

{{1619608740000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Vaktsineerimisega jännis Ida-Virumaal on valitsus valmis katsetama kõike, et eakaid kaitsepookima saada. Nüüd on plaanis rakendada seal 1+1 mudelit ehk vaktsiini saab ka iga noorem inimene, kes suudab ühe eaka vaktsineerima tuua.

Ida-Virumaal, kust sõidutatakse iga päev patsiente Tartusse kolmanda astme intensiivravisse, ei edene vaktsineerimine teps mitte. Üle 80-aastastest on vaktsineeritud vaid 26 protsenti, samal ajal kui suursaartel on eesmärk - vaktsineerida vähemalt 70 protsenti - juba ammu kuhjaga täis.

Seetõttu on nii vaktsineerimisjuht Marek Seer kui ka tervise- ja tööminister Tanel Kiik väljendanud valmisolekut katsetada Ida-Virumaal kõike, et ainult eakaid vaktsineerima saada.

Kiik ütles, et vanuriteni loodetakse jõuda nii telefonitsi, e-kanaleid pidi kui ka kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajate kaudu. Lisaks korraldatakse sel nädalavahetusel taas massvaktsineerimine, lootuses, et see toob huvilised kohale.

"Üks variant on katsetada seal 1+1 võimalust – noorem saab võimaluse vaktsineerida, kui toob eakama vaktsineerima," tutvustas Kiik.

See tähendab, et nende vaktsineerimist peab korraldama sellise vaktsiiniga, mis sobib kõigile. Praeguses seisus on need Pfizer/BioNTech ja Moderna.

Eakamate sugulaste kõrval võib vaktsineerima kaasa võtta ka hoopis naabrimemme, kui ta süsti saamisega nõus on.

"Alates homsest (kolmapäevast - toim.) võiks oma emale, onule, tädile, vanaisale, vanaemale helistada, ta kaasa võtta ja vaktsineerima viia. Eriti oodatud on need vanemaealised, kes on üle 70-aastased. /.../ Sa võid viia ka üksiku naabrimemme, aga tingimus peab olema see, et naabrimemm ka nõus on," rääkis Marek Seer "Aktuaalsele kaamerale".

Vaktsineerimiseks saab aja kinni panna digiregistratuuris ning noori ja eakaid vaktsineerivad nii perearstid, haiglad kui ka eratervishoiuasutused.

Kohtla-Järvel suhtutakse 1+1 plaani kahetiselt.

"Ei taha seda võimalust kasutada ja vaktsineerida ei taha ja oma vanemaid ei viiks ka," ütles üks naine "Aktuaalsele kaamerale". Ta tõdes samas, et 1+1 annab paljudele noorematele, kes praegu muidu vaktsiini ei saaks, võimaluse end vaktsineerida.

"Jumala pärast, kui kellelgi on seda väga vaja, siis palun väga," rääkis teine naine, kes arvas, et võib-olla kasutaks ta ka ise sellist vaktsineerimise varianti.

Kohtla-Järvel elav mees ütles, et tema on valmis 1+1 meetodil end laskma vaktsineerida. "See on parem kui mitte midagi," sõnas ta.

1+1 ei pruugi mujale laieneda

Kaua räägitud 1+1 võimalus on praegu mõeldud ainult idavirulastele.

"Keskendume Ida-Virumaale. Ühe kaalukeelena oli ka see, et Ida-Virumaa riskigrupis ka nooremapoolsete hõlmatus on madal," ütles Seer.

Ta ei välista, et kui Ida-Virumaal see lahendus end õigustab, siis võidakse seda kasutusele võtta ka mõnes teises omavalitsuses, kus vähe eakaid on vaktsineeritud.

Minister aga selles kahtleb. "On ka variante olnud laual, et pakkuda seda kõigis maakondades. Tõsi on, et on maakondi, kus on eakate hõlmatus nii kõrge, et seal see ilmselt täiendavat efekti ei annaks," ütles Kiik.

Seda enam, et alates esmaspäevast on võimalik end vaktsineerida kõigil vähemalt 50-aastastel.

Kui vaktsiinide saabumisel tõrkeid ei teki, siis saavad Kiige sõnul alates 17. maist lasta end kaitsepookida kõik sõltumata vanusest.

 

 

Toimetaja: Merilin Pärli, Hanneli Rudi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: