Prantsuse relvajõud plaanivad suurendada robotite kasutamist

Robotkoer ja tavaline koer
Robotkoer ja tavaline koer Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/U.S. Air Force

Prantsusmaa kaitseministeerium leiab värskes aruandes, et riigi relvajõududel tuleks lubada teatud rangetes tingimustes kasutada autonoomseid relvi.

Aruande tellis kaitseminister Florence Parly.

"Prantsusmaa väed plaanivad  sihtmärkide tuvastamiseks kasutada poolautonoomseid tapmissüsteeme," teatas kaitseministeeriumi aruanne.

Aruandes leitakse, et automatiseerimine muutub tulevastes sõdades hädavajalikuks. Prantsuse kaitseministeeriumi analüüs leiab siiski, et inimeste järelevalve peab säilima. Sama väitis ka Suurbritannia kaitseministeeriumi analüüs. 

"Eksperdid leiavad siiski, et osalise ja täieliku autonoomsete robotite kasutamine võib tulevikus hägustuda. Relvastatud droonid võivad juba sihtmärke tulistada ilma operaatori korralduseta. Arendatakse ka robotlaevu ja tanke," teatas The Times

Lääneriigid keelduvad loobumast autonoomsete relvade kasutamisest. Peamiseks põhjuseks tuuakse välja, et sarnast tehnoloogiat kasutavad ka hiinlased ja venelased. 

Lääneriigid kasutavad peamiselt relvastatud droone, mis töötavad veel inimeste järelevalve all. 

Prantsuse armee kasutas hiljuti lahinguharjutustel USA politseijõudude kasutatavat robotkoera Spot. Robotkoera tootis USA tehnoloogiafirma Boston Dynamics. 

Boston Dynamics teatas, et firmat ei hoiatatud Spoti kasutamises lahinguõppustel.

"Me ei taha, et ükski robotit kasutav klient kahjustaks inimesi," ütles Boston Dynamicsi asepresident Michael Perry.

Prantsusmaa valitsus toetas eelmisel nädalal ka kaheksa miljardi suurust Euroopa Liidu fondi loomist. Fondi eesmärk on rahastada sõjatehnika arendamist.

"Peame üha enam suutma oma julgeoleku võtma enda kätte," ütles Euroopa Liidu siseturu volinik Thierry Breton.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: