Koondkeskmised reitingud: Eesti 200-l, SDE-l ja Isamaal õnnestus veidi toetust tõsta

Erakondade logod.
Erakondade logod. Autor/allikas: ERR

Kolme uuringufirma koondkeskmiste reitingute järgi on populaarseim erakond Reformierakond, millele järgnevad EKRE ja Keskerakond. Toetust õnnestus kuu varasemaga võrreldes tõsta aga Eesti 200-l, SDE-l ja Isamaal.

Erakondade koondkeskmistes toetustes mais võrreldes kuu varasemaga suuri muutusi ei toimunud. Veidi kaotasid toetust Reformierakond ja EKRE, mille koondkeskmised toetused olid maikuus vastavalt 28 ja 20 protsenti.

Veidi õnnestus oma reitingut parandada Eesti 200-l, SDE-l ja Isamaal, mille toetused olid vastavalt 15, üheksa ja kuus protsenti.

Keskerakonna koondkeskmine toetus püsib kuid muutumatuna 19 protsendil.

Roheliste koondkeskmine toetus oli kaks ja Tulevikuerakonnal üks protsent.

Erinevate uuringufirmade küsitlustulemustes on suurimad käärid Reformierakonna ja Eesti 200 toetusnumbrites. Norstat näitab teistest uuringufirmadest Reformierakonnale suuremat ja selle võrra Eesti 200-le madalamat toetust. Nende kahe erakonna valijabaas on suhteliselt sarnane ja kõikumised toetusnumbrites paistavad omavahel olevat seotud.

Kantar Emor näitab teistest uuringufirmadest veidi suuremat toetust Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ja Isamaale.

EKRE, Keskerakonna ja väikeparteide toetusnumbrid on erinevatel uuringufirmadel sisuliselt samad.

Mullu augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega: Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis, uuest aastast pooled telefoni teel ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: