Koondkeskmised reitingud: Reformierakond jätkab liidrina EKRE ees, Isamaal väike tõus

Erakondade logod.
Erakondade logod. Autor/allikas: ERR

Kuigi kolme erakondade toetusi mõõtva uuringufirma tulemustes eraldi toimusid kuu varasemaga võrreldes muutused, tasandusid need koondkeskmistes reitingutes. Vaid Isamaal õnnestus veidi oma toetust tõsta kõigi kolme uuringufirma küsitlustes.

Näiteks Norstati küsitlustes langes Reformierakonna toetus augustikuu 30 protsendilt septembris 26 protsendile, kasvas aga Kantar Emori küsitluses 25 protsendilt 27-le. Lisades sinna juurde ka Turu-uuringute küsitluse tulemuse, jäi kuu varasemaga võrreldes Reformierakonna koondkeskmine toetus sisuliselt samaks - 26 protsenti.

Sama oli ka EKRE toetusega, mis Norstati küsitluses kasvas paari protsendi võrra, aga samavõrra kahanes Emori küsitluses. Kolme uuringufirma koondkeskmisena kuu varasemaga võrreldes EKRE toetus ei muutunud, olles 23 protsenti.

Samaks jäi ka Keskerakonna toetus, kuid selle partei puhul olid uuringufirmade toetusnumbrid väga sarnased, kõikudes 16 ja 18 protsendi vahel ning andes koondkeskmiseks toetuseks 17.

Eesti 200 koondkeskmine toetus samuti palju ei muutunud, kuid väike tõus Emori ja ka Norstati uuringus tõstis nende koondkeskmise toetuse augustikuu 14 protsendilt septembris 15-le.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna koondkeskmine toetus veidi langes - augustikuu üheksalt protsendilt septembris kaheksale. Üle pika aja jäi SDE toetus Isamaale alla Turu-uuringute küsitluses. SDE toetus langes ka Emori küsitluses.

Isamaal õnnestus kuu varasemaga võrreldes enim toetust tõsta. Kui augustis oli Isamaa koondkeskmine toetus valimiskünnise piiril olev viis protsenti, siis septembris seitse protsenti. Isamaa toetus tõusis kõigi kolme uuringufirma küsitlustes.

Eestimaa Roheliste koondkeskmine toetus oli sarnaselt augustile ka septembris kolm protsenti. Ning ka Tulevikuerakonna ühe protsendi suurune toetus kuuga ei muutunud.

Kõik kolm uuringufirmat mõõdavad erakondade toetusi riigikogu valimiste kontekstis ning nende tulemusi ei saa kanda üle kohalike omavalitsuste valimistele, sest kohalikel valimistel on valijaskond laiem.

Mullu augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.

Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega: Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis, uuest aastast pooled telefoni teel ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: