Iisraeli opositsioonierakonnad on lähedal valitsuse moodustamisele

{{1622384520000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Jack Guez

Iisraeli meedia andmetel on Yair Lapid jõudmas kokkuleppele koalitsiooni moodustamiseks samal ajal, kui senine peaminister Benjamin Netanyahu tegi veel pingutusi selle nurjamiseks.

Opositsioonijuht Yair Lapidi tsentristlik partei Yesh Atid sai märtsis toimunud valimistel Netanyahu Likudi järel teise koha. Netanyahul ei õnnestunud koalitsioonivalitsust moodustada ning nüüd on omakorda Lapidil täitumas 2. juunil tähtaeg valitsuse moodustamiseks, vahendasid BBC. ja Reuters.

Iisraeli meedia teatel on Lapid sõlmimas kokkulepet Iisraeli opositsioonipoliitiku, marurahvuslikuks peetava paremparteide liidu juhi Naftali Bennettiga.

Bennett ütles pühapäeval, et jäi nõusse Lapidi koalitsioonipakkumisega.

Bennett teatas telepöördumises, et tema juhitav parteideliit toetab ühisvalitsust Lapidi parteiga, et lõpetada Iisraeli allakäik ja pöörata riik tagasi stabiilse arengu teele.

Lapidi 28-päevast mandaati valitsuse moodustamiseks segas hiljutine ägenenud konflikt Gazaga. Üks võimalikke koalitsioonipartnereid, Iisraeli araablaste partei Raam lahkus vägivalla tõttu kõnelustelt.

Laupäeva õhtul tegi aga Likud Bennettile ja veel ühele võimalikule koalitsiooniparteile ettepaneku jagada valitsusjuhi kohta kolme peale. Tema pakkumine lükati aga tagasi.

"Oleme allkirjastanud kaugeleulatuva pakkumise Gideon Saarile ja Naftali Bennettile. Pakkumise, mis peab ära hoidma ohtliku vasakvalitsuse moodustamise ja kindlustama tugeva ja püsiva paremvalitsuse mitmeks aastaks - valitsuse, mis kannab hoolt kõigi Iisraeli kodanike eest," kõneles Netanyahu.

Lapidi parteil peaks olema parlamendis vähemalt 56 saadiku toetus ning Bennetti partei kuus kohta tagab 120-kohalises knessetis enamuse.

Kui Lapidil õnnestub valitsuse moodustamine, siis lõpetab see Netanyahu 12-aastase peaministriks oleku aja. Netanyahu on korruptsioonisüüdistuste tõttu kohtu all, kuid ta eitab tema vastu tehtud süüdistusi.

Kui Lapid ei suuda koalitsioonis kokku leppida, võivad toimuda järjekordsed valimised, mida on viimase kahe aasta jooksul olnud juba neli korda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: