USA kutsus visiidile ÜRO rassismiuurijad

Valgenehaline mees ja mustanahaline naine.
Valgenehaline mees ja mustanahaline naine. Autor/allikas: SCANPIX /AFP

Ameerika Ühendriikide riigidepartemang esitas ÜRO rassismi ja vähemuste küsimustega tegelevatele ekspertidele küllakutse ametlikule uurimismissioonile, ütles USA välisminister Antony Blinken.

"Vastutustundlikud riigi ei tohiks vältida inimõiguste kontrolli, pigem peaksid nad seda tunnustama oma valmisolekuga koostööks," ütles Blinken teisipäeval tehtud avalduses. "Kutsun kõiki ÜRO liikmesriike üles selles jõupingutuses Ameerika Ühendriikidega liituma ja astuma rassismi, rassilise diskrimineerimise ja ksenofoobia vastu," lisas ta.

Blinkeni sõnul tervitab USA ÜRO Inimõigusnõukogus teisipäeval vastu võetud resolutsiooni õiguskaitse tugevdamiseks aafriklaste ja Aafrika päritolu inimeste vastase süsteemse rassismi vastu võitlemisel.

Eelmisel aastal Minneapolise politseiniku poolt tapetud mustanahalise George Floydi mõrv vallandas USA-s üleriigilised protestid rassismi ja politsei jõhkruse vastu.

USA president Joe Biden, kes võitis eelmise sügise presidendivalimised suuresti tänu mustanahaliste valijate toetusele, tegi rassilise ebavõrdsuse vastu võitlemise oma valimiskampaania üheks kõige olulisemaks osaks.

Blinken ütles, et kutse ÜRO eriraportöörile, kes tegeleb kaasaegsete rassismivormidega ning kutse ÜRO eriraportöörile, kes tegeleb vähemuste küsimustega, olid esimesed sammud selleks, et anda alaline kutse kõigile ÜRO ekspertidele, kes tegelevad inimõiguste teemadega.

Bideni administratsioon teatas veebruaris, et USA taaskäivitab oma suhted ÜRO Inimõiguste Nõukoguga, mis katkesid ligi kolm aastat tagasi, kui eelmise presidendi Donald Trumpi valitsus sealt lahkuda otsustas.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: