Koondkeskmised reitingud: Reformierakond juhib, EKRE kindlalt teine

Kolme uuringufirma koondkeskmiste reitingute järgi on populaarseim erakond Reformierakond, millele järgneb EKRE. Võrreldes juunikuuga, mil viimati kõik kolm uuringufirmat erakondade toetusi mõõtsid, on langenud Keskerakonna toetus.
Kuivõrd Turu-uuringud juulikuus erakondade toetusi ei mõõtnud, saab võrrelda koondkeskmisi reitinguid augustis ja juunis.
Reformierakonna koondkeskmine toetus augustis oli 26 protsenti, sama suur oli see ka juunikuus. Maikuus oli peaministripartei koondkeskmine toetus 28, aprillis 29 protsenti ja märtsis 30 protsenti.
Uuringufirmade võrdluses näitavad Emor ja Turu-uuringud Reformierakonnale madalamat toetust kui Norstat. Norstati uuringus on samas madalam Eesti 200 toetus, kes on Reformierakonnaga suhteliselt sarnases valijagrupis.
EKRE koondkeskmine toetus augustis oli 23 protsenti, mis on protsendipunkti võrra parem kui juunis. Mais oli EKRE koondkeskmine toetus 20, aprillis 21 ja märtsis 19 protsenti. Ehk EKRE koondkeskmine toetus on märtsist kasvanud neli protsenti.
Sealjuures oli Emori küsitluses juulikuus EKRE toetus isegi suurem kui Reformierakonnal.
Kolmandal kohal on 17 protsendi suuruse koondkeskmise toetusega Keskerakond. Märtsist juunini oli see näitaja olnud ühtlaselt 19 protsenti.
Parlamendivälise Eesti 200 koondkeskmine toetus oli augustis 14 protsenti, mis on sama kui oli juunikuus. Sel tasemel (pluss-miinus üks protsendipunkt) on see püsinud alates aprillist.
Sotsiaaldemokraatlikul Erakonna koondkeskmine reiting oli augustis üheksa protsenti, mis on protsendipunkti võrra vähem kui juunis. Mais oli sotside koondkeskmine toetus samuti üheksa, aga aprillis vaid seitse protsenti.
Isamaa koondkeskmine toetus augustis oli viis protsenti ehk protsendipunkti võrra madalam kui mais-juunis.
Roheliste koondkeskmine toetus oli augustis kolm ja Tulevikuerakonnal üks protsent. Roheliste koondkeskmine toetus kasvas veidi, sest juunis oli see kaks protsenti.
Mullu augustis hakkas ERR-i uudisteportaal uuringufirmade ettepanekul avaldama erakondade agregeeritud ehk koondkeskmisi toetusi, mis haaravad enda alla kolme Eestis regulaarselt erakondade toetusi mõõtva uuringufirma küsitlusi. Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.
Uuringufirmad viivad küsitlusi läbi ka erinevate metoodikatega: Norstat teeb valdavalt telefoniküsitlust, kuid lisab sinna juurde ka veebipaneeli. Turu-uuringute AS küsitleb pooled inimesed näost-näkku ja pooled veebis, uuest aastast pooled telefoni teel ja pooled veebis. Emor viib küsitluse läbi veebipaneelis. Erinevate uuringufirmade küsitlusi kokku võtvad agregeeritud reitingud on kasutusel paljudes riikides.
Toimetaja: Urmet Kook