Talibani kätte langes hulk USA-s toodetud sõjaväevarustust

Talibani eriväelased
Talibani eriväelased Autor/allikas: SCANPIX/AFP/WAKIL KOHSAR

Taliban vallutas kiire pealetungi käigus mitu Afganistani valitsusvägede sõjaväebaasi. Talibani kätte langes hulk sõjalennukeid, helikoptereid ja muud sõjaväevarustust.

Talibani võitlejate valduses on nüüd sõjalennukid. Sõjalennukite seas olid ka Super Tucano ründelennukid. 

Taliban lendab ringi ka USA-s toodetud Black Hawki helikopteritega. 

"Taliban lendab ringi USA tarnitud helikopteriga UH-60 Black Hawk," teatas Pakistani sõjavägi.  BBC andmetel oli Afganistani sõjaväel 33 sellist helikopterit. Pole teada, kui palju helikoptereid on nüüd Talibani käsutuses.

Taliban konfiskeeris augustis ka hulga Humveesid ja muid sõidukeid. 

USA kulutas Afganistani valitsusvägede koolitamiseks ja varustamiseks umbes 85 miljardit dollarit. USA sõjavägi oli Afganistanis 20 aastat. 

Aastatel 2002-2016 andis USA Afganistani sõjaväele 76 000 sõidukit, 600 000 relva, 163 000 sidevahendit, 208 lennukit ja 17 000 ühiku ulatuses luurevarustust. Aastatel 2017-2020 andis USA Afganistani sõjaväele lisaks veel 4800 sõidukit ja 7035 kuulipildujat. Pole täpselt teada, kui palju sellest varustusest langes lõpuks Talibani kätte.

USA keskväejuhatuse (CENTCOM) ülem kindral Frank McKenzie ütles esmaspäeval, et Kabuli lennujaamas demilitariseeriti hulk varustust.

Hävitati mitu õhukaitsesüsteemi, 70 soomustatud veoautot, 27 soomustatud Humvee maastikuautot.

McKenzie sõnul jäid Kabuli lennujaama kahjustamata maha tsiviilotstarbelised maismaasõidukid. Maha jäid ka pommikoerad.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: