87 USA erukindralit nõuavad kaitseministri tagasiastumist

Talibani eriüksused Kabulis
Talibani eriüksused Kabulis Autor/allikas: SCANPIX/AFP/WAKIL KOHSAR

Kümned pensionil olevad USA kindralid ja admiralid nõuavad kaitseminister Lloyd Austini ja staabiülemate ühendkomitee esimehe Mark Milley tagasiastumist. Kindralid süüdistavad Austinit ja Milleyt hooletuses, mis oli seotud USA vägede katastroofilise väljaviimisega Afganistanist.

Avalikus kirjas väidavad kindralid, et Austin ja Milley oleksid pidanud tagama, et sellist ohtlikku taandumist Afganistanist ei toimuks.

"Kui nad ei teinud kõik, mis nende pädevuses, et vältida kiirustavat väljaviimist, siis peaksid nad tagasi astuma," seisab kirjas. 

"Kui isegi Austin ja Milley võitlesid väljatõmbamise vastu täie jõuga, peaksid nad ikkagi südametunnistuse tõttu tagasi astuma," lisab kiri. 

Kirjale kirjutasid alla 87 endist kõrget USA armee ohvitseri. Allakirjutanute seas on ka John Poindexter. Ta oli endise presidendi Ronald Reagani riikliku julgeoleku nõunik. 

Kirjas leitakse, et Austin ja Milley peaksid tagasi astuma ka sõjaväe koolitus- ja moraalipõhjustel. 

"Meie sõjavägi eksisteerib selleks, et võidelda ja võita ning see peab olema meie kõrgeimate juhtide ainuke fookus," seisab kirjas. 

Selle aasta mais koostas sama ohvitseride rühm kirja, kus nad panid kahtluse alla Bideni vaimse ja füüsilise tervise..

USA ametnikud teatasid esmaspäeval, et evakueerimine Kabuli lennujaamast lõpetati. Ametnikud tunnistasid, et sajad Ameerika kodanikud ja tuhanded Afganistani liitlased jäeti maha Talibani kontrollitud territooriumile.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: