Kohus mõistis süüdi Eesti kaudu välismaalast smugeldanud iraaklase

Tallinna sadam
Tallinna sadam Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Harju maakohus mõistis sel nädalal süüdi Iraagi kodaniku, kes üritas ebaseaduslikult Schengeni ruumi sisenenud kaasmaalast Eesti kaudu Soome smugeldada.

Teisipäeval kontrollisid politseinikud Tallinna sadamas Soome suunduvaid inimesi, teatas politsei- ja piirivalveamet. Politseinikud pidasid kontrolliks kinni Soome registreerimisnumbriga sõiduauto BMW, mida juhtis 1986. aastal sündinud kehtiva Soome elamisloaga Iraagi kodanik.

Sõiduki kontrollimisel avastas politseinik mehe, kes peitis end pagasiruumis. Mõlemad mehed peeti kinni ning politseinikud tuvastasid, et pagasiruumis olnud mees on 1998. aastal sündinud Iraagi kodanik, kel puudus õiguslik alus Eestis viibimiseks.

Soome elamisloaga mehe suhtes alustati kriminaalmenetlust seoses välismaalase ebaseadusliku toimetamisega üle Eesti riigipiiri (KarS § 259). Prokuratuur saatis kriminaalasja kohtusse kiirmenetluses.

Kolmapäeval mõistis kohus mehele ligi kaheksa kuud tingimisi vangistust katseajaga kolm aastat ning lisakaristusena mõisteti riigist väljasaatmine koos kolmeaastase sissesõidukeeluga. Lisaks peab mees tasuma süüdimõistmisega kaasneva sundraha summas 438 eurot.

Prokuratuur taotles kohtult ka sõiduauto kui kuriteovahendi konfiskeerimist, kuid kohus otsustas selle mehele tagastada.

Esialgsetel andmetel võttis mees 1998. aastal sündinud Iraagi kodaniku enda auto peale Lätis, kuhu viimane jõudis ebaseaduslikult Valgevenest. Seal viibis mees alates 28. augustist turistiviisaga. Mehe suhtes alustati illegaalimenetlust, ta peeti kohtu otsusel kaheks kuuks kinni ning toimetati kinnipidamiskeskusesse.

Põhja prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalvetalituse juht Ülav Kalf rääkis, et politsei on nüüdseks ligi kuu aega tegutsenud täiendavate jõududega sisepiiril sadamates ja Eesti-Läti piiril. Valmisolekut tõsteti seoses rändesurve kasvuga Leedus ja Lätis.

Alates augusti keskpaigast on piiriületusel kokku kontrollitud 48 000 inimest ja 24 000 sõidukit. Tallinna sadamas, mis on üks sagedasemaid piiriületuskohti Eestis, kontrollib politsei igapäevaselt ligi 85 protsenti kõikidest reisijatest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: