Karis: Vene relvajõudude liikumine Ukraina piiri lähedal on murettekitav
Riigikaitse nõukogu kogunes teisipäeva hommikul arutama Valgevene tekitatud hübriidkriisi ja regionaalset julgeolekuolukorda. President Alar Karise sõnul on Lukašenko režiimi tegevus Euroopa Liidu ja NATO piiril murettekitav ning ohustab kogu Euroopa julgeolekut.
Karis ütles pärast koosolekut, et Valgevene režiim jätkab hübriidrünnakutega ning püüab migrante relvastada. Valgevenes on tuhandeid inimesi Euroopasse pääsemise ootel ning võimud jätkavad nende surumist üle piiri.
"Me peame olema valmis võimalikuks eskalatsiooniks. Peame jätkama kindlameelselt ja ühtselt Poola, Läti ja Leedu toetamist nende välispiiri kaitsel. Rünnak nende piiri vastu on rünnak ka meie piiri vastu," lausus Karis.
President ütles, et koosolekul arutati Eesti tegevust siis, kui hübriidrünnakuid peaks Eesti vastu alustatama. Kuigi migrantide massiline saabumine Eesti piirile pole praegu tõenäoline, on Karise sõnul ettevalmistused selleks alanud.
"Rääkisime ka Venemaa relvajõudude kohaloleku suurenemisest Ukraina piiri lähedal. Selline ebatavaline liikumine on väga murettekitav ja jälgime olukorda tähelepanelikult," ütles Karis.
Peaminister Kaja Kallas ütles, et Valgevene hübriidrünnak on jõudnud ohtliku eskalatsioonini.
"Oleme alates suvest pidevalt selle kriisiga tegelenud, olnud ühenduses oma Poola, Läti ja Leedu kolleegidega. Vahendanud infot ja pakkunud ka oma abi," lausus Kallas.
Siseminister Kristian Jaani ütles, et neljapäeval arutab valitsus ajutise piiritõkke paigaldamist Eesti-Venemaa piiri nendele lõikudele, mis pole välja ehitatud. Kahtlused, et Valgevenest illegaalselt Euroopa Liitu tulnud inimesed hakkavad Eestit massiliselt transiitmaana kasutama, pole siseministri sõnul kinnitust leidnud.
"Me jätkuvalt arvestame ohuga, politsei- ja piirivalveamet viib läbi täiendavaid tegevusi nii piiril Lätiga ja kui ka täiendavaid tegevusi Tallinna sadamas. Loogika ütleb, et kui inimesed tahavad Eestist läbi liikuda Põhjamaadesse, siis varem või hiljem peavad nad jõudma Tallinna sadamasse," lausus Jaani.
Kaitseminister Kalle Laanet ütles, et Eesti teeb pidevat koostööd NATO riikidega, jälgides olukorda Poola, Leedu ja Läti piiril Valgevenega ning vahetades informatsiooni.
"Hetkel me ei ole konkreetseid kokkuleppeid sõlminud, kuid loomulikult arutame, kuidas oleks võimalik suurendada erinevate liikmesriikide kohalolekut Eestis," ütles Laanet.
Toimetaja: Marko Tooming