Halduskohus: valitsuse koroonapiirangud on õiguspärased

Politsei ja terviseameti maskikontroll kaubanduskeskuses.
Politsei ja terviseameti maskikontroll kaubanduskeskuses. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna halduskohtus jõudis lõpuni esimese koroonapiirangute vastu esitatud kaebuse läbivaatamine – kohus jättis kaebuse täies ulatuses rahuldamata, leides, et arvestades epideemia ulatust, on piirangud õiguspärased.

Kuna kaebaja on ilma meditsiinilise vastunäidustuseta otsustanud ennast mitte vaktsineerida, siis peab ta selle otsusega kaasnevaid piiranguid taluma, teatas valitsust esindanud Ellex Raidla advokaadibüroo. Tegemist ei ole kohtu hinnangul diskrimineerimisega, sest suurema nakatumispotentsiaali pärast tulebki vaktsineerimata isikuid kohalda erinevalt vaktsineeritud isikutest.

Kohus leidis ka, et piirangud ei ole ülemäära karmid, vaid valitsus on leidnud mõistliku tasakaalu ühiskonnaelu lahti hoidmise ja viiruse leviku piiramise vahel ning selleks on vaktsineeritud isikute sooduskohtlemine.

Kohus analüüsis ka kaebaja väiteid selle kohta nagu oleksid vaktsiinid ohtlikud ja leidis, et sellel väitel ei ole alust. Ka ei leidnud kohus põhjust teha kaebaja suhtes erandit tulenevalt kaebaja suhteliselt noorest east ega kaebaja poolt esitatud teadusuuringutest.

Kohtusse pöördunud inimene oli vaktsineerimata, kuigi vastunäidustus vaktsineerimisele puudus, ega olnud ka COVID-19 haigust läbi põdenud. Seetõttu kohaldus temale eneseisolatsiooni kohustus välisriigist Eestisse saabudes ning piirangud vaba aja veetmisel, sest tal ei olnud võimalik esitada COVIDi tõendit. Kaebaja pidas selliseid piiranguid tema inimõiguste rikkumiseks ja diskrimineerimiseks.

Kohtu otsus ei ole jõustunud ja seda võib kaebaja vaidlustada 30 päeva jooksul.

Jaanuaris on oodata veel kohtulahendeid koroonavaidlustes, sest kokku on kohtute menetluses üle 40 kaebuse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: