Lastearst: ka lapsed vajavad koroona tõttu haiglaravi

Tallinna lastehaigla.
Tallinna lastehaigla. Autor/allikas: Tallinna lastehaigla

Pandeemia algusest saati on koroonasse haigestunud ligi 19 000 last vanuses 5-11-aastat. Pärast koroona põdemist on lastel oht haigestuda multisüsteemsesse põletikulisse sündroomi, mis vajab sageli haiglaravi.

Kõige rohkem nakatuvad Eestis praegu 12-15-aastased vaktsineerimata lapsed, neile järgneb 7-11-aastaste vanusegrupp. Ainuüksi kahe detsembrinädala jooksul sai positiivse koroonatesti 1200 vaktsineerimata last vanuses 7-15. Samas vanuserühmas nakatus 139 last, kes olid saanud kaks vaktsiinidoosi.

Kuigi raskelt põevad koroonaviirust eelkõige vanemad inimesed, on ka juhtumeid, kus koroona tõttu vajavad haiglaravi lapsed. Eestis on detsembri keskpaiga seisuga sattunud koroona tõttu haiglasse kokku 72 last vanuses 5-11-aastat.

Arstiteaduste doktor Piia Jõgi töötab Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinikus ja tal on otsene kokkupuude ka raskelt haigete lastega.

"Meie kliinikus on olnud üks väga raske kuluga koroonaviirusest tingitud kopsupõletik. See laps oli eelnevalt kodus tavaliste viirushaiguste sümptomitega haige umbes ühe nädala, kuid kuna hingamine muutus raskeks, siis toodi ta kiirabiga haiglasse. Haiglas vajas ta hingamisaparaadi abi," meenutas Jõgi.

See poiss sai küll terveks, kuid koroonaviiruse tõttu on üks laps Eestis ka surnud.

COVID-19 on endaga kaasa toonud multisüsteemse põletikulise sündroomi, mis avaldub lastel pärast koroona läbipõdemist. Selle haigusega on Eestis haiglaravi vajanud üle 30 lapse.

"See on uus haigus, mis on tekkinud koroonaviiruse põdemise tagajärjel," selgitas Jõgi.

Umbes kuu aega pärast koroonaviiruse põdemist tekib lastel uuesti kõrge palavik, mis allub väga halvasti palavikuravimitele. Kaasneda võivad ka lööve, kõhuvalu ja oksendamine.

Jõgi sõnul on tegemist väga raske haigusega ja umbes pooled haiglasse sattunud lastest vajavad ka intensiivravi.

Tartu lastekliinikus on haiglaravi vajanud kaheksa multisüsteemse põletikulise sündroomiga last, kellest kolm on vajanud ka intensiivravi. Ükski neist polnud vaktsineeritud ja seni pole COVID-19 tõttu Tartus haiglaravi vajanud ükski vaktsineeritud laps.

"Multisüsteemset põletikulist sündroomi saab vältida ainult siis, kui inimesed on vaktsineeritud," ütles Jõgi.

Mida vähem koroona inimeste seas levib, seda vähem haigestuvad ka lapsed. Ja seda vähem on laste seas nii koroonat kui ka multisüsteemset põletikulist sündroomi.

Jõgi ütles, et laste tervise huvides on kõige olulisem, et lapsevanemad oleksid vaktsineeritud ja teinud õigel ajal ka tõhustusdoosi. Lapsed haigestuvad sageli kodus ja vanematel on võimalus seda ohtu vähendada, kui nad end vaktsineerivad.

"Laste vaktsineerimine on üks võimalus, kuidas lapsi kaitsta koroonaviiruse eest," lisas Jõgi.

Lapsevanemate vaktsineeritusel on ka natuke kaudsem roll. Jõgi sõnul on nad lastehaiglas näinud kahetsusväärseid juhtumeid, kus vaktsineerimata perekonnas jäävad lapsevanemad haigeks, satuvad ise haiglasse ja nende eelkooliealised lapsed jäävad hooleta, sest vanematel pole raske haiguskulu tõttu lihtsalt võimalik laste eest piisavalt hoolitseda.

Mis on multiüsteemne põletikuline sündroom?

Multisüsteemne põletikuline sündroom ehk MIS-C on raske haigus, mille tekitab koroonaviiruse läbipõdemine. Tavaliselt tekib haigus kaks kuni kuus nädalat pärast COVID-19 viirusesse nakatumist ja enamasti haigestuvad väikesed lapsed.

Multisüsteemse põletikulise sündroomi tunnused on lööve, palavik ja kõhuvalu. Põletik ja paistetus võivad mõjutada nii südant, kopse, aju, nahka, silmi kui ka seedeorganeid. Tegemist on ohtliku haigusega, mida tuleb sageli ravida haiglas.

Haigestunud lastel enamasti koroonaviirust enam ei tuvastata, küll aga on neil koroona antikehad.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: