EL kehtestab sanktsioonid 27 Vene eraisiku ja ettevõtte vastu

{{1645536300000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/ANDREAS GEBERT

Euroopa Liidu välisministrid leppisid teisipäeval kokku sanktsioonid 27 Vene kodaniku ja juriidilise isiku vastu.

"Me leppisime kokku sanktsioonides 27 eraisiku ja ettevõtte suhtes, kes õõnestavad Ukraina terviklikkust," ütles Euroopa Liidu välispoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Sanktsioonide all on muu hulgas pangad, mis rahastavad Venemaa otsustajaid ja tegevusi Donetski ja Luganski nn rahvavabariikides.

"Me piirame Venemaa riigi- ja valitsussektori ligipääsu meie kapitali- ja finantsturgudele ning -teenustele," ütles Borrell.

Borrell ütles pressikonverentsil, et Venemaa president Vladimir Putin sanktsioonide nimekirjas ei ole.

Sanktsioonid kehtestatakse ka Vene parlamendi alamkoja kõigi liikmete vastu, keda on kokku 450. Tavaliselt tähendavad sanktsioonid reisikeeldu ja varade külmutamist Euroopas.

Borrell lisas, et Venemaa sügavad rikkumised ei jää vastuseta.

Juba varem ütlesid Leyen ning Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel, et Brüsseli esimeste sanktsioonide nimekirjas on pangad, mis rahastavad Venemaa sõjalisi operatsioone Ida-Ukraina territooriumil.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et kui Venemaa jätkab pingete kasvatamist, on EL valmis vastu võtma täiendavaid meetmeid.

Leyeni sõnul on plaanis muuta agressiivse poliitika tegemine Venemaa jaoks võimalikult keeruliseks.

President tunnustas Saksamaa valitsust otsuse eest peatada Nord Stream 2 heakskiitmise protsess.

Venemaa president Vladimir Putin tunnustas esmaspäeval isehakanud Donetski ja Luganski vabariikide iseseisvust. 

Von der Leyen ja Michel nimetasid Venemaa tegevust ebaseaduslikuks ja vastuvõetamatuks. Nende sõnul on sanktsioonid suunatud nende vastu, kes olid seotud selle ebaseadusliku otsusega.

EL kavatseb piirata importi kahest Ukrainast lahku löönud piirkonnast. Tegemist on sarnaste meetmetega, mis EL kehtestas 2014. aastal pärast Krimmi annekteerimist, vahendas Financial Times.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles, et lääneriikide uued sanktsioonid Venemaa vastu on ebaseaduslikud.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: