Sõja 48.päev: Putini sõnul on läbirääkimised ummikus, lubas sõda jätkata

Venemaa president Vladimir Putin ütles teisipäeval, et rahuläbirääkimised on ummikus ja lubas sõjategevust Ukrainas jätkata. Kiievi teatel jätkavad Venemaa väed Ukraina linnade pommitamist.
Oluline 12. aprillil kell 22.33:
- Briti ja USA valitsuse esindajad teatasid, et uurivad kuuldusi, nagu oleks Vene üksused kasutanud Mariupoli kaitsjate alistamiseks keemiarelva;
- Venemaa saavutab kindlasti oma eesmärgid Ukraina sõjas, ütles Vene president Vladimir Putin teisipäeval ja nimetas eesmärke üllasteks;
- Venemaal levivad kuuldused, et president Vladimir Putini endine nõunik ja üks Vene ekspansiooni ideolooge Vladislav Surkov on vahistatud;
- Butšast on teisipäeva seisuga leitud 403 tsiviilisiku surnukeha;
- Briti kaitseministeeriumi teisipäeval avaldatud lühihinnangu kohaselt on Venemaa suuremat pealetungi Ukraina idaosas oodata kahe kuni kolme nädala jooksul, kuna Venemaa praegu alles koondab sinna oma vägesid;
- Ukraina relvajõudude juhataja Valeti Salužnõi kinnitas esmaspäeval, et Vene vägede poolt ümber piiratud Mariupoli kaitsmine jätkub. Avaldus oli vastuseks samal päeval levitatud väidetele, et linna kaitsjatel on laskemoon otsa lõppemas ning lähiajal on oodata nende alistumist;
- Mariupoli linnapea teatel on nädalaid Vene vägede piiramisrõngas linnas sõja algusest alates hukkunud üle 10 000 elaniku;
- Ukraina kaitseväe teatel on teisipäevaks sõja algusest saadik hukkunud 19 600 Vene sõjaväelast;
- Ukraina peaprokurör teatas esmaspäeval, et tema büroo uurib 5800 võimalikku sõjakuritegude juhtumit, mille Vene väed on toime pannud ning teateid uutest kuritegudest lisandub iga päevaga.
Suurbritannia peaminister Boris Johnson ja USA president Joe Biden pidasid telefonikõne, kus arutasid Vene gaasi ja nafta sõltuvuse lõpetamist ja Venemaale majandusliku surve suurendamist.
"Liidrid arutasid vajadust suurendada abi Ukrainale, sealhulgas sõjalise ja majandusabi suurendamist," ütles Johnsoni esindaja.
Mariupoli linnapea: linnas on hukkunud umbes 21 000 tsiviilisikut
Venemaa vägede poolt ümberpiiratud Mariupoli linnapea viimase hinnangu kohaselt on alates sissetungi algusest hukkunud linnas umbes umbes 21 000 tsiviilelanikku.
Linnapea sõnul on tänavalahingute tõttu siiski väga raske hinnata, kui palju inimesi on täpselt surma saanud.
Kiiev: teisipäeval evakueeriti umbes kolm tuhat tsiviilisikut
Ukraina asepeaminister Irina Vereštšuk teatas, et teisipäeval evakueeriti Ida- ja Lõuna-Ukrainas umbes kolm tuhat inimest.
Vereštšuki sõnul suutis Mariupoli linnast lahkuda ainult 208 inimest. Luganski piirkonnast evakueeriti 328 inimest.

Podoljak: läbirääkimised on keerulised, kuid need jätkuvad
Ukraina delegatsiooni liige Mõhhailo Podoljak ütles teisipäeval, et läbirääkimised Venemaaga olid väga keerulised, kuid need jätkuvad. Podoljaki sõnul jätkuvad läbirääkimised töörühmade tasemel.
Vladimir Putin ütles varem, et rahukõnelused Ukrainaga on ummikus.
Butšas on teisipäeva seisuga leitud üle 400 tsiviilisiku surnukeha
Butša linnapea Anatoli Fedoruki sõnul on peale Vene vägede linnast lahkumist leitud 403 tsiviilisiku surnukeha. Kõik usutakse olevat tapetud Vene vägede linnas viibimise ajal.
Fedoruki sõnul on see arv pidevalt kasvamas, sest paljud linnaelanikud on siiani teadmata kadunud.
Venemaal Belgorodis sai kahjustada võtmetähtsusega raudteesild
Ukraina piiri lähedal Belgorodi oblastis sai kahjustada oluline raudteesild. Venemaa sõltub vägede transpordil raudteedest ja Moskva valmistub praegu Ida-Ukrainas suureks pealetungiks.
Fotod näitavad, et sild on saanud tõsiselt kahjustada. Silla kahjustusest teatas teisipäeval kõigepealt kohalik kuberner. "Ohvreid pole. Ainult raudtee on hävinud. Põhjustest teatan hiljem," ütles kuberner.
Ukraina võimud pole kinnitanud, et vastutavad silla ründamise eest. Ukraina luure on varem hoiatanud, et Moskva võib ette valmistada provokatsioone, et õigustada oma jätkuvat sõjategevust Ukrainas, vahendas The Guardian.
870 000 ukrainlast on riiki naasnud
Ukraina piirivalve teatel on rohkem kui 870 000 inimest, kes sõja jalust Ukrainast pages, riiki naasnud, tagasitulijate hulgas on aina rohkem naisi ja lapsi, vahendas AFP.
Keskmiselt tuleb päevas tagasi 25 000 kuni 30 000 ukrainlast, ütles piirivalve kõneisik Andri Demtšenko.
"Nad ütlevad, et olukord on muutunud rahulikumaks, eriti riigi lääneosas ja nad ei taha enam välisriigis olla. Nad on valmis Ukrainasse naasma ja siia jääma," ütles Demtšenko.
Pentagon: Ukrainlased jätkavad ümberpiiratud Mariupolis võitlust
Pentagoni pressisekretär John Kirby ütles teisipäeval, et Venemaa armee ei kontrolli endiselt Mariupolit täielikult ja jätkab linna pommitamist.
"Meie tänane hinnang on, et ukrainlased võitlevad endiselt Mariupoli eest ja Venemaa proovib linna vallutada," teatas Kirby.
Briti ja USA valitsuse esindajad teatasid, et uurivad kuuldusi, nagu oleks Vene üksused kasutanud Mariupoli kaitsjate alistamiseks keemiarelva
Briti välisminister Liz Truss teatas kuuldustest, et Vene üksused on Mariupolis kasutanud keemiarelva.
"Me töötame koos partneritega, et selle kohta kinnitus saada. Igasugune selliste relvade kasutamine oleks konflikti jõhker eskaleerimine ja paneme selle eest vastutuse [Vene presidendile Vladimir] Putinile," ütles Truss.
Reports that Russian forces may have used chemical agents in an attack on the people of Mariupol. We are working urgently with partners to verify details.
— Liz Truss (@trussliz) April 11, 2022
Any use of such weapons would be a callous escalation in this conflict and we will hold Putin and his regime to account.
Ühendkuningriigi valitsusliikme sõnad järgnesid Mariupoli kaitsva Aasovi pataljoni esmaspäevasele teatele, et Vene üksused kasutasid tundmatut mürki Ukraina üksuste ja tsiviilelanike vastu. Nad ei esitanud oma väidete kinnituseks tõendeid.
Mariupoli linnapea abi Petro Andrjušenko kirjutas oma sotsiaalmeediakontol, et teated keemiarelva kasutamisest ei ole saanud kinnitust ja ta püüab selle kohta täpsemat infot saada.
Ka USA kaitseministeerium teatas, et on teadlik "sotsiaalmeedias levinud teadetest", nagu oleks Vene väed kasutanud Mariupolis keemiarelvaga täidetud laskemoona, kuid rõhutas samuti, et need on kinnitamata väited.
"Me ei saa seda praegu kinnitada ning jälgime olukorda," ütles Pentagoni pressiesindaja John Kirby.
Ameerika Ühendriikide välisministeeriumi pressiesindaja rääkis meediale, et USA on Ukrainat hoiatanud Venemaa plaanist kasutada Mariupolis keemiarelva, kuid ei saa selle rakendamist linnas kinnitada.
"Enne tänast oli meil usaldusväärset infot, et venelased võivad valmistuda keemiliste ainete, võimalik, et pisargaasi, mis on segatud teiste ainetega, kasutamiseks, et nõrgestada kuni selleni, et muuta teovõimetuks linnas paiknevad Ukraina sõjaväelased ja tsiviilisikud," rääkis Ned Price uudistekanalile CNN.
"Me jagasime seda infot oma Ukraina partneritega. Me oleme nendega tihedas kontaktis ja püüame välja selgitada, mis seal täpselt juhtus. Niipea, kui saame täiendavat kinnitust, võime täpsemalt öelda, mis see oli või võis olla," ütles Price.
U.S. Secretary of State Antony Blinken says he is "not in a position to confirm" unverified reports of Russia using chemical weapons in Mariupol, Ukraine, but calls it a "real concern."
— CBS News (@CBSNews) April 12, 2022
"I pointed to the possibility that these kinds of weapons would be used," Blinken says. pic.twitter.com/Hb3ALBA6eW
Ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski puudutas teemat oma öösel avaldatud videopöördumises: "Üks [Vene] okupantide suuvooder teatas, et nad võivad Mariupoli kaitsjate vastu keemiarelva kasutada. Me võtame seda teadet väga tõsiselt," ütles Zelenski, kuid ei täpsustanud seda.
Venemaa ei ole teemat avalikult kommenteerinud.
Lääneriikide ja Ukraina esindajad on Venemaad süüdistanud plaanis kasutada Ukrainas keemiarelva juba peaaegu sõja algusest saadik, kuid seni ei ole sellist rünnakut fikseeritud.
Mõttekoda: Venemaa koondab vägesid kolmes kohas Ukraina piiril
Satelliidipildid näitavad, et Venemaa koondab vägesid vähemalt kolmes kohas Ukraina piiril: Belgorodi ja Voroneži oblastis ja lõunas Kurgani linna juures, teatas teisipäeval USA mõttekoda Institute for the Study of War (ISW).
Mõttekoja andmetel valmistub Venemaa armee selleks, et vallutada Slovjanski linn. Sealt saavad Venemaa väed edasi liikuda itta, et piirata ümber Ukraina väed, vahendas BBC.
Idarindel tegutsevad Ukraina kõige kogenumad ja paremini varustatud üksused.
Putin: Venemaa saavutab Ukrainas oma üllad eesmärgid
Venemaa saavutab kindlasti oma eesmärgid Ukraina sõjas, ütles Vene president Vladimir Putin teisipäeval ja nimetas eesmärke üllasteks.
Putini kinnitusel ei jäänud Venemaale enda kaitsmiseks muud võimalust kui alustada rünnakut Ukrainas. Vene liidri väitel oli kokkupõrge Ukraina tema sõnul Vene-vastaste jõududega vältimatu.
"Selle (sõja – toim.) eesmärgid absoluutselt selged ja üllad," rääkis Putin Kaug-Idas Vostotšnõi kosmodroomil, mida ta külastas.
Vene presidendi väitel olevat Vene agressiooni eesmärk inimelude päästmine Donbassis, kus Venemaa toetatud separatistid võitlevad Ukraina üksustega juba alates 2014. aastast saadik.
"Ühest küljest me aitame ja päästame inimesi, teisest küljest astume lihtsalt samme Venemaa enda julgeoleku tagamiseks," rääkis Putin. "On selge, et meil ei olnud teist võimalust. See oli õige otsust," kinnitas Putin.

Levivad kuuldused Putini endise nõuniku Surkovi vahistamisest
Venemaal levivad kuuldused, et president Vladimir Putini endine nõunik ja üks Vene ekspansiooni ideolooge Vladislav Surkov on vahistatud.
Surkovi kinnipidamisest teatas endine riigiduuma saadik Ilja Ponomarjov, kes väitis viidates oma allikatele Vene eriteenistustes, et Surkov on koduarestis. Tema suhtes algatatud uurimise aluseks on kahtlustus omastamises, mis olevat toimunud juba 2014. aastast saadik, vahendas väljaanne UkraineToday.
Briti kaitseministeerium eeldab Vene rünnakut 2–3 nädala jooksul
Briti kaitseministeeriumi teisipäeval avaldatud lühihinnangu kohaselt on Venemaa suuremat pealetungi Ukraina idaosas oodata kahe kuni kolme nädala jooksul, kuna Venemaa praegu alles koondab sinna oma vägesid.
Venemaa rünnakute raskuskese jääb praegu Donetski ja Luhanski oblastisse. Samuti jätkuvad lahingud ka Hersoni ja Mõkolajivi linna ümber ning uuesti on Vene üksused tugevdanud survet Kramatorski suunal.
Vene üksuste väljaviimine Valgevenest jätkub ning need saadetakse tugevdama rünnakuid Ida-Ukrainas.
Kiiev: Vene häkkerid proovisid eelmisel nädalal lüüa rivist välja Ukraina elektrivõrku
Ukraina ametnikud ütlesid esmaspäeval, et Venemaa häkkerid korraldasid eelmisel nädalal rünnaku Ukraina elektrivõrgu vastu. Rünnak polnud aga edukas, vahendas The Guardian.
Venemaa häkkereid on varem korduvalt seostatud Ukraina vastaste küberrünnakute korraldamises.
Ukraina armeejuht: Mariupoli kaitsmine jätkub
Ukraina relvajõudude juhataja, kindral Valeti Salužnõi kinnitas esmaspäeval, et Vene vägede poolt ümber piiratud Mariupoli kaitsmine jätkub. Avaldus oli vastuseks samal päeval levitatud väidetele, et linna kaitsjatel on laskemoon otsa lõppemas ning lähiajal on oodata nende alistumist.
"Ühendus linna kangelaslikult kaitsvate üksustega on stabiilne ja püsib," ütles Zalužnõi. "Ma rõhutan, et kaitseoperatsiooni korraldust ei arutata avalikult. Me teeme kõik võimaliku ja võimatu, et võita ja säästa sõjaväelaste ja tsiviilisikute elusid," lisas ta.
Venemaa toetatud separatistliku Donetski rahvavabariigi juht Denis Pušilin teatas esmaspäeval, et Mariupoli sadam on langenud Vene vägede kätte, kuid seda väidet ei ole seni olnud võimalik kontrollida.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele
Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:
- elavjõud umbes 19 600;
- tankid 732;
- jalaväe lahingumasinad 1946;
- lennukid 157;
- kopterid 140;
- suurtükisüsteemid – 349;
- mobiilsed raketisüsteemid (MLRS) – 111;
- õhutõrjesüsteemid – 63;
- autod ja muud sõidukid – umbes 1406;
- kütuseveokid – 76;
- operatiiv-taktikalised droonid - 124;
- laevad / paadid – 7;
- eritehnika – 25.
Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.
Ukraina peaprokurör uurib 5800 sõjakuritegude juhtumit
Ukraina peaprokurör teatas esmaspäeval, et tema büroo uurib 5800 võimalikku sõjakuritegude juhtumit, mille Vene väed on toime pannud ning teateid uutest kuritegudest lisandub iga päevaga.
Peaprokurör Irõna Venediktova rääkis CNN-ile, et Ukraina on identifitseerinud rohkem kui 500 kahtlusalust, sealhulgas Venemaa poliitikuid, sõjaväelasi ja propagandiste, "kes tahtsid seda sõda, kes alustasid seda sõda ja kes jätkavad seda sõda".
"Me tahame nende sõjakurjategijate üle kohut mõista meie Ukriana kohtutes," lisas Venediktova, kuid möönis ka Rahvusvahelise Kriminaalkohtu rolli.

Toimetaja: Mait Ots