Tallinn ostab Poola ettevõttelt kuni 23 uut trammi

Tallinnale ostetavad Poola ettevõtte trammid PESA Twist.
Tallinnale ostetavad Poola ettevõtte trammid PESA Twist. Autor/allikas: AS Tallinna Linnatransport

Tallinna uute trammide hanke võitnud Poola trammi- ja rongitootja PESA tarnib 50 miljoni euro eest linnale kuni 23 uut trammi, millest esimesed peaksid kohale jõudma 2024. aasta teises pooles.

Tallinna korraldatud rahvusvahelises trammihankes osales kokku kolm pakkujat, teatas linnavalitsus, võitjaks kuulutati PESA. Hankelepingu kogumaksumus on umbes 50 miljoni eurot.

Hanke võitnud PESA pakub Tallinnale trammi, mille mudel on PESA Twist. Trammid on 28,6 meetrit pikad ja viie uksega. Neis on 65 istekohta ja nad mahutavad kokku 300 reisijat. Uute trammide salong on suures  ulatuses madalapõhjaline, et tagada trammide turvaline ja mugav kasutamine erinevate vajadustega inimestele. 

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ütles, et tegemist on ajaloolise otsusega, mis aitab muuta pealinna ühistransporti veelgi rohelisemaks ning kinnitab avalikkusele, et linn panustab aktiivselt uute trammiliinide avamisesse.

"Uute trammide saabudes oleme võimelised rohkem sõitjaid teenindama nii tänase veomahu juures ning ka siis, kui uued trammiliinid, näiteks Vanasadama liin saab valmis. Meie soov on pakkuda pealinnas parimat ühistransporditeenust ja selleks on vaja uusi tramme, mis aitavad muuta ühistransporti sõitjatele veel mugavamaks, kiiremaks ja keskkonnasõbralikumaks," ütles Novikov pressiteate vahendusel.

Tallinna Linnatranspordi AS-i (TLT) juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul on PESA Poola suurettevõte, mis toodab nii tramme kui ronge ning millel on tugev ja pikaajaline kogemus.

"Loomulikult hakkavad ka uued trammid sõitma 100-protsendiliselt roheelektril nagu juba kõik Tallinna trammid ja trollid täna sõidavad," lisas TLT juhatuse esimees.

Boroditš lisas, et uued trammid täiendavad Tallinna Linnatranspordi trammiparki, kuhu täna kuulub 64 trammi. Täiendavate trammide hankimise eesmärk on tõsta veelgi pealinna ühistranspordi teenuse kvaliteeti, suurendada sõidukiparki ning seeläbi laiendada ka trammide teenuse ulatust.

"Kuigi uusi trammiliine saaks põhimõtteliselt avada ka olemasoleva sõidukipargiga, siis uued trammid tagavad jätkusuutlikkuse ja muudavad pealinna kergrööbastranspordi võimalusi paremaks. Eelnevatel aastatel on Tallinnasse hangitud 20 uut trammi ning renoveeritud või ümber ehitatud KT4 ja KT6 tüüpi tramme," sõnas Boroditš.

Hankelepingu allkirjastamine toimub mais ning plaanide kohaselt jõuavad esimesed PESA trammid Tallinnasse eeldatavasti 2024. aasta teises pooles. Trammihange kestis ligi kolm aastat.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: