USA lubas Leedule toetust vastasseisus Venemaaga Kaliningradi transiidi üle

USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price kinnitas Washingtoni toetust Leedule.
USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price kinnitas Washingtoni toetust Leedule. Autor/allikas: SVANPIX / REUTERS

Ameerika Ühendriigid kinnitasid oma toetust ja julgeolekugarantiisid Leedule, mis on sattunud seoses Vene transiidi piiramisega Kaliningradi oblastisse Moskva ähvarduste alla.

USA seisab kindlalt Leedu ja NATO lepingute taga, kinnitas USA välisministeerium teisipäeval. Ministeerium tegi oma avalduse seoses Venemaa ähvardustega reageerida Leedu otsusele piirata Venemaa kaubavedusid Kaliningradi oblastisse läbi Leedu territooriumi vastavalt nädalavahetusel jõustunud Euroopa Liidu sanktsioonide uue paketi nõuetega.

Me toetame oma NATO-liitlasi ja me toetame Leedut, ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price ajakirjanikele. Price rõhutas eriti NATO viiendat artiklit, mille kohaselt rünnak NATO ühe liikmesriigi vastu on rünnak kõigi liikmesriikide vastu. Tema sõnul on USA NATO viienda artikli järgimisel raudkindel.

Venemaa on raudteed pidi Kaliningradi minevale kaubavoole seatud piiranguile reageerinud raevukalt, nõudes igasuguste piirangute viivitamatut kõrvaldamist. Isiklikult Kaliningradi kohale sõitnud Venemaa julgeolekunõukogu juhi Nikolai Patruševi sõnul toob Leedu tegevus tingimata kaasa Venemaa vastuse. Patrušev hoiatas, et Leedu meetmetel on negatiivne mõju Leedu elanikele.

Price'i sõnul tervitab USA enneolematuid majanduspiiranguid, mida Leedu ja teised riigid Ukrainat rünnanud Venemaa vastu rakendanud on. Venemaa ähvarduste kohta ütles Price, et USA ei hakka Venemaa relvatäristamise ja pealekäratamiste üle spekuleerima ega taha sellele ka täiendavat eetriaega anda.

Ka Leedu endise välisministri Antanas Valionise sõnul pole põhjust Venemaa sõnavahu peale ülemäära närviliseks muutuda. Valionis ütles Leedu rahvusringhäälingule LRT, et Leedu peab praegu tingimata oma otsusele kindlaks jääma ega tohi Venemaale mingeid järeleandmisi teha. Valionise sõnul õhutaksid mistahes järeleandmised veelgi Venemaa soovi hirmutada, üritades näiteks uute gaasitarnepiirangutega õhutada sotsiaalseid rahutusi Euroopa riikides.

Valionis on kindel, et sõjaliselt Venemaa Leedu kehtestatud piiranguile ei reageeri. Küll võib Venemaa Valionise hinnangul rakendada sanktsioonide tühistamiseks demoraliseerimist, vajalike isikute äraostmist, hirmutamist, mitmesugust hübriidtegevust ning viienda kolonni kasutamist.

Kõigi selliste vahendite kasutamist Leedu vastu peab Valionis tõenäoseks. Seetõttu on eksministri sõnul oluline kokku leppida, kes kannab Venemaa sellisest käitumisest tingitud majanduslikku kahju.

Teise Maailmasõja käigus tollase Nõukogude Liidu osaks langenud Ida-Preisimaa, mille Nõukogude Liit Kaliningradi oblastiks ümber nimetas, on Venemaale väga oluline mitmel põhjusel.

Kõigepealt on Kaliningradi sadam Venemaa ainuke aasta läbi jäävaba sadam Läänemere ääres, mistõttu on seal mõttekas hoida sõjalaevu. Ühtlasi võimaldab oblasti asukoht hoida sõjalaevu NATO kaitseliinidest eespool. Viimane kehtib ka tuumarelvade kohta, mida Venemaa Leedu teatel tänavu märtsis juba Kaliningradi oblasti territooriumile paigutaski. Sellega on Venemaa tuumarelvad sisuliselt NATO territooriumi sees, mis annab Venemaale võimaluse ennetavateks tuumalöökideks Euroopa riikide pihta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: