Reinsalu Ukrainas: riigi ülesehitamist tuleb kohe alustada

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus kolmapäeval Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski, peaminister Denõss Šmõhali ja ülemraada esimehe Ruslan Stefantšukiga. Reinsalu sõnul tuleb Ukraina ülesehitamist kohe alustada.

"Peame lõpetama lubaduste andmise ja asuma tööle," ütles Reinsalu kohtumisel peaminister Šmõhaliga. "Talv on tulemas ja paljudel inimestel puudub Venemaa tekitatud purustuste tõttu peavari. Aeg tööle asuda on praegu," lisas ta.

Reinsalu ütles, et agressiooni hind tuleb Venemaa jaoks võimalikult kõrgele tõsta ning Eesti jätkab ettepanekute tegemist karmimate ja tõhusamate sanktsioonide kehtestamiseks. Reinsalu sõnul tuleb takistada Venemaal sanktsioonidest kõrvale hiilimist.

"Seitsmes sanktsioonipakett ei ole piisav. Peame jätkama tööd Venemaa energiakandjatele edasiste sanktsioonide kehtestamise nimel," ütles Reinsalu. Seitsmenda sanktsioonipaketiga keelati energiakandjate järel Venemaa jaoks tähtsaima ekspordiartikli – kulla – import.

Reinsalu lisas, et Venemaa peab hüvitama Ukrainas tekitatud kahjud ja selleks tuleks kasutada Venemaa külmutatud varasid. 

"Venemaa on julma sõjaga Ukrainas rikkunud kõiki rahvusvahelise õiguse põhimõtteid ja kokkuleppeid ning vastutab reparatsioonide eest," märkis ta. "Meil on moraalne kohustus võtta vastutusele sõja- ja agressioonikurjategijad. Sellest sõltub reeglitel põhineva maailmakorra tõsiseltvõetavus," sõnas Reinsalu.

Kohtumistel ütles Reinsalu, et tervitab Euroopa Liidu juunikuist ajaloolist otsust anda Ukrainale kandidaatriigi staatus. "Minu eesmärk kohtumisel oli välja selgitada, millises valdkonnas ja millist tuge Ukraina Euroope Liiduga ühinemisel meilt kõige enam vajab," ütles ta ja lisas, et Eesti toetab ühtlasi Ukraina teekonda NATO-sse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: