Erakondade reitingud: EKRE kasvatas nädalaga toetust

Kalle Grünthal ja Mart Helme
Kalle Grünthal ja Mart Helme Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Viimaste erakondade reitingu tulemuste järgi kasvas nädalaga EKRE toetus, samal ajal langes veidi Reformierakonna toetus.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,9 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 21,3 protsenti, ja Keskerakonda 16,5 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Enim muutus nädalaga reitingutabelis teisel kohal oleva EKRE toetus, mis tõusis 1,5 protsendipunkti võrra. Liidrikohal oleva Reformierakonna ja kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud. 

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (9,1 protsenti), Eesti 200 (8,7 protsenti) ning Isamaa (8,1 protsenti). 

Pärast mitu kuud kestnud tõusu on Isamaa toetus viimase kahe nädalaga langenud 1,3 protsendipunkti võrra ning reitingutabelis langeti sellega taas Eesti 200 seljataha. Samal ajal on jätkuvalt pigem langustrendis ka Eesti 200 toetus, mis on nüüd madalaimal tasemel alates 2020. aasta oktoobrist. 

Erakonna Eestimaa Rohelised toetus oli 1,4 protsenti. Eelmise tulemuste põhjal oli Roheliste toetus 1,5 protsenti.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 51,1 protsenti ja opositsioonierakondi 37,8 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 19. juulist 15. augustini ning kokku küsitleti 4006 valimisealist Eesti vabariigi kodanikku. 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest. Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest.

Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Reformierakonna toetajad (33,9 protsenti) ning sellisel juhul on veamäär +/-1,47 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Isamaa puhul +/-0,85 protsenti.

Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: