USA LNG hind on kaks korda kõrgem kui eelmine talv

USA LNG-laev aprillis Poolas
USA LNG-laev aprillis Poolas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Marcin Bielecki POLAND OUT

USA veeldatud maagaasi (LNG) futuuride hind on gaasiturul jõudnud 14 aasta kõrgeimale hinnatasemele. Tõenäoliselt on LNG hind lähitulevikus veelgi kõrgem, vahendab WSJ.

Veeldatud maagaasi hinna tõusule lähipäevil on kaasa aidanud Vene Gazpromi teadaanne, et augusti lõpus peatatakse kolmeks päevaks hooldustöödeks Nord Stream gaasijuhtme kaudu gaasi tarned Lääne-Euroopasse.

Gazpromi teadaanne on kõige hilisem Venemaa majandusliku sõja ilmingutest Euroopa vastu, kuna Euroopa riigid toetavad Vene-Ukraina sõjas Ukrainat.

Analüütikute ja kauplejate hinnangul võib gaasi hind veelgi tõusta, kuna USA-s on orkaanihooaeg, mis võib peatada nafta- ja gaasiplatvormide töö Mehhiko lahes.

Esmaspäeval jõudsid LNG futuurid novembri, detsembri ja jaanuari tarnete puhul 10 dollarini briti soojusühikuni (british thermal unit, mis on ligikaudu üks kilodžaul). LNG hind pole nii kõrge olnud alates 2008. aastast, mil turul ei olnud veel USA kildagaasi.

Talvised LNG futuurid on tavaliselt hea indikaator hindamaks talvist gaasi hinda. Septembri tarnete hind jõudis üle 10 dollarini briti soojusühiku kohta teisipäeva hommikul kohaliku aja järgi, mis on 20 protsenti kõrgem kui augustis ning kaks korda kõrgem kui aasta tagasi.

Peale Euroopa maagaasi nõudluse on kasvanud ka USA siseriiklik energianõudlus, kuna riigis on kasvanud ka kivisöe hind, mis piirab riigis asuvate elektrijaamade võimalusi elektri tootmisel. Suur elektrinõudlus USA-s tuleneb aga soojadest ilmadest, mistõttu kasutatakse riigis praegu palju õhukonditsioneere.

USA LNG eksporti on vähendanud ka olulise Freeport LNG terminali põleng juuni alguses, mistõttu vähenes USA eksporditava veeldatud maagaasi määr kuuendiku võrra. Freeporti terminali esindaja sõnul peaks terminal olema taas töös oktoobriks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: