Elektri universaalteenuse eelnõu sai riigikogu heakskiidu
Riigikogu kiitis neljapäeval kolmandal lugemisel heaks eelnõu, mille alusel saavad elektrimüüjad 1. oktoobrist pakkuda kodutarbijatele elektrit universaalteenusena.
Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse eelnõu kohustab Eesti Energiat alates oktoobrist kuni 2026. aasta aprilli lõpuni müüma elektrit kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena.
Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt. Universaalteenusele ülemineku soovi korral tasub esimesena pöörduda just oma senise elektrimüüja poole.
Universaalteenusega saavad vabatahtlikult liituda kõik eratarbijad ja korteriühistud ning liitumine käib samamoodi nagu elektripaketi valik. Seejuures ei ole elektrimüüjal õigust küsida tarbijalt leppetrahvi, kui ta oma senise tähtajalise paketi ennetähtaegselt üles ütleb, et universaalteenusele üle minna. See reegel kehtib kuni 2023. aasta 30. septembrini.
Kui kodutarbija ei ole praeguseks valinud ühtki elektripaketti ja kasutab hoopis üldteenust, siis muudetakse sellise tarbija üldteenuse hind alates 1. oktoobrist 2022 võrdseks universaalteenuse hinnaga.
Seaduse järgi määrab konkurentsiamet teenuse hinna, võttes arvesse elektri tootmiskulusid ja tootja mõistlikku kasumit.
Teenuse hind pole veel teada
Konkurentsiameti juht Evelin Pärn-Lee ütles ERR-ile, et milliseks universaalteenuse hind kujuneb, ei ole veel praegu teada, sest amet sai esimesed andmed 7. septembril ja veel 14. septembril tulid lisaandmed.
"Meil päris mitmest inimesest koosnev tiim arvutab seda hinda iga päev ööd ja päevad. Võtab aega, enne kui suudame selle otsuseks vormistada ja avalikult välja öelda," tõdes ta. "Hind tuleb [avalikuks] siis, kui oleme suutnud selle läbi arvutada ja analüüsida ning oleme veendunud, et see on õige arvutuskäik. Ootus on ju suur, tunneme koormust õlgadel iga päev."
Pärn-Lee sõnul on ekslik arvata, et konkurentsiamet vaatab lihtsalt numbrid üle ja ütleb, milline on teenuse hind. Tegemist on haldusmenetlusega: amet saab kõigepealt andmed, kus ettevõte ütleb, milline peaks hind nende arvates olema. Konkurentsiamet kontrollib hinda ja esitab siis ettevõttele omakorda oma arvamuse, milline peaks hind nende hinnangul olema.
"See on oluline etapp, mis tuleb meil veel Enefit Poweriga läbida, aga mitte avalikkuse ees. Suhtleme ettevõtjaga ja kui oleme ärakuulamise läbinud, vormistame otsuse. Kui see on allkirjastatud, saame selle avalikustada," kirjeldas ta menetluse keerukust ja põhjust, miks ei ole praegu võimalik hinna teatamise kuupäeva kindlalt välja öelda.
Siiski lubab konkurentsiamet teha oma toimingud nii kiiresti, kui vähegi võimalik.
Lisaks universaalteenusele hakkavad oktoobris kodutarbijatele kehtima ka riigi automaatsed energiatoetused.
Toimetaja: Karin Koppel