Scholzi Ukraina relvatarnete poliitika on üha suurema surve all

Olaf Scholz
Olaf Scholz Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/FABIAN BIMMER

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et Saksamaa kantsler Olaf Scholz on üha suurema surve all, et ta saadaks Ukrainale rohkem raskerelvastust. Isegi Scholzi koalitsioonipartnerid nõuavad, et Berliin saadaks Ukrainale rohkem kaasaegset relvastust.

Neljapäeval saatsid Scholzi koalitsioonipartnerid talle teravaid signaale, et nad ootavad relvatarnete suurendamist Ukrainale. Kõige rohkem kritiseerisid Scholzi aga Saksamaal opositsioonis olevad konservatiivide parlamendisaadikud  (CDU), vahendas Politico.   

CDU parlamendisaadik Florian Hahn tõi välja, et Saksamaa on maailmas 18. kohal, kui võrrelda Ukrainale antavat sõjalist abi majanduse suurusega. Hahn tõi välja, et Eesti saadab Ukrainale oma võimaluste raames palju rohkem relvastust. 

CDU taotles neljapäeval hääletamist ettepaneku üle, mis kutsuks valitsust üles lubama tankide ja lahingumasinate saatmist Ukrainasse. Ka rohelised ja Vaba Demokraatliku Partei (FDP) poliitikud nõuavad üha rohkem, et Saksamaa tarniks Ukrainale kaasaegseid tanke ja lahingumasinaid. 

Pärast 50-minutilist tulist arutelu hääletasid SPD, roheliste ja FDP saadikud selle poolt, et saata opositsiooni ettepanek edasisteks aruteludeks välis- ja majanduskomisjonidesse. See manööver lükkas hääletuse mõne nädala võrra edasi. 

Saksa sotsiaaldemokraatide (SPD) välispoliitika pressiesindaja Nils Schmid väitis, et hääletuse edasilükkamine oli õigustatud. Tema sõnul proovis opositsioon õõnestada valitsuse ühtsust. 

CDU parlamendisaadik Johann Wadephul ütles, et Saksamaal on ajalooline ja moraalne kohustus suurendada oma toetust Ukrainale. 

"Kui me Butša ja Izjumi massihaudade valguses endiselt ütleme tõsiselt  "Mitte kunagi enam!" , siis peab Saksamaa tagama, et midagi enam kunagi ka ei juhtuks. Peame siin astuma otsustava sammu edasi," märkis Wadephul. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: