Itaalias on oodata kõige parempoolsemat valitsust alates II maailmasõjast

Foto: SCANPIX/Oliver Weiken/dpa

Küsitlusuuringute kohaselt saab Itaalia peaministriks Giorgia Meloni, kellest saab tõenäoliselt Itaalia esimene naispeaminister. Meloni juhitud paremblokk saab viimaste prognooside kohaselt üle 40 protsendi häältest.

Itaalias tuleb võimule kõige parempoolsem valitsus alates Teise maailmasõja lõpust, hindas Politico.

Viimaste hinnangute kohaselt saab paremerakondade valimisliit üle 43 protsendi häältest ning vasakerakondade blokk üle 26 protsendi. Tulemused on sarnased nii Itaalia parlamendi alam- kui ka ülemkoja puhul.

Meloni juhitud erakond Itaalia vennad (Fratelli d'Italia) on pälvinud 26 protsendi valijate toetuse. Küsitlusuuringud on juba pikalt näidanud Meloni erakonna võitu Itaalia parlamendivalimistel.

10 aastat tagasi asutatud erakond on senistest valitsuste skandaalidest jäänud puutumata, kuna pole siiani valitsusvastutust kandnud.

Paremblokki kuulub ka endise Itaalia peaministri Silvio Berlusconi erakond Forza Italia, kes sai üle kaheksa protsendi häältest, peaaegu üheksa protsenti pälvis Matteo Salvini juhitud Liiga.

Vasakerakondade liidust sai parima tulemuse Demokraatlik partei (Partito Democratic) 19 protsendi häältega. Teised vasakliidu erakonnad roheliste ja vasakpoolsete liit (Alleanza Verdi e Sinistra) ja +Europa said palju vähem hääli, vastavalt üle 3,6 ja ligi kolm protsenti.

Valimisblokkidest jäi eemale Viie tähe liikumine (Movimento 5 Stelle), kes on pälvinud üle 15 protsendi valijate toetuse.

Samuti blokki mitte kuuluv Azione+lv saab hinnanguliselt ligi kaheksa protsenti häältest.

Meloni võit on märgiline, kuna Itaalia on Euroopa Liidu suuruselt kolmas majandus. Tõenäoliselt muutub Meloni Brüsseli jaoks väljakutsuvaks partneriks, hindab Politico.

Paremerakondade bloki 43-47 protsendiline häältesaak tähendaks Itaalia senatis 15-20 senaatori suurust enamust, mis võimaldaks paremblokil muretult valitseda.

Valimisaktiivsus oli 64 protsenti, mis on vähem kui 2018. aasta 73 protsenti.

Esimest korda Itaalia Vabariigi ajaloos osales valimistel alla 70 protsendi hääleõiguslikest inimestest, teatas Itaalia leht Corriere.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico/Corriere della Sera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: