Norstat: EKRE toetus on rekordtasemel, Reformierakond jätkab langust

{{1664336700000 | amCalendar}}
Martin Helme EKRE kongressil.
Martin Helme EKRE kongressil. Autor/allikas: Meelis Meilbaum

EKRE toetus on viimasel nädalal saavutanud rekordtaseme ning Reformierakonna toetus jätkab langust, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 25,7 protsenti, ja Keskerakonda 16,3 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. 

Reformierakonna toetus langes nädalaga ühe protsendipunkti võrra ning viimase viie nädalaga on peaministripartei toetus langenud 4,5 protsendipunkti võrra. EKRE liigub jätkuvalt tõusvas trendis ning alates juuli lõpust on rahvuskonservatiivid kasvatanud oma toetust 6,5 protsendipunkti võrra. See on viinud EKRE toetuse kõrgeimale tasemele alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti AS erakondliku eelistuste küsitlustega alustas.

Tartu Ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi teadur Martin Mölder ütles Postimehele, et absoluutarvudes on Reformierakond toetajaid märkimisväärselt kaotanud ning EKRE neid juurde võitnud.

"Oravad on kiiresti lähenemas sellele madalseisule, kus nad olid eelmise aasta sügisel, ning nende suhteline toetus on praegu veel oluliselt kõrgem ennekõike selle pärast, et hetkel on märkimisväärselt suurenenud ka eelistuseta valijate osakaal. Selle tõttu on ka EKRE praegu oma suhtelise toetuse tipul, kuigi eelmisel sügisel oli neil absoluutarvudes toetajaid rohkem," ütles Mölder.

"Kui sellised tulemused realiseeruksid riigikogu valimistel, siis võib oletada, et Reformierakond saaks 34 kohta, EKRE 28 kohta, Keskerakond 17 kohta, Eesti 200 üheksa kohta, sotsid seitse ja Isamaa kuus kohta," lisas Mölder.

Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus on viimastel nädalatel stabiliseerunud. 

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (9,5 protsenti), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,7 protsenti) ning Isamaa (7,1 protsenti). 

Eestimaa Rohelisi toetas viimasel nädalal 1,6 protsenti, mis jäi samale tasemele ka nädal varasema tulemusega.

Parempoolseid toetas sel nädalal 1,1 protsenti küsitletuist, mis jäi samuti samale tasemele nädal varasema tulemusega.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 44,8 protsenti ja opositsioonierakondi 42 protsenti vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 27. augustist 26. septembrini ning kokku küsitleti 4006 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: