Sotsid esitavad Kohtla-Järve linnapea kandidaadiks Henri Kaselo

Kohtla-Järve sotsiaaldemokraadid esitavad linnavolikogu esimeheks Eduard Odinetsi ja linnapeaks Henri Kaselo. Linnavolikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees teatas, et Odinetsi ja Kaselood toetavad ka keskerakondlased.
Esmaspäeval toimuval Kohtla-Järve linnavolikogu erakorralisel istungil esitavad sotsiaaldemokraadid linnavolikogu esimehe kandidaadiks riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Eduard Odinetsi ning linnapea kandidaadiks Henri Kaselo.
"Eduard on aastate jooksul näidanud oma eeskujulikku kompetentsi kohaliku omavalitsuse juhtimise küsimustes, tunneb väga hästi linnavolikogu tööd puudutavat seadusandlust, on tasakaalukas ja demokraatlik juht, oskab suhelda ja leida kompromisse," ütles Kohtla-Järve linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Jelena Mutonen. "Need on täpselt need oskused ja omadused, mida meie linn vajab sügavast juhtimiskriisist väljumiseks," lisas Mutonen.
Mutoneni sõnul on Henri Kaselo valmisolek kolida Kohtla-Järvele ja asuda Kohtla-Järvet linnapeana juhtima on suurepärane leid, mis toob kõrvaltvaadet ja värskust linnajuhtimisse.
"Henri Kaselo kogemused Tallinna linnavalitsuses ja Tartu linnavolikogus, Euroopa Parlamendis, sidemed Euroopa Liidu institutsioonides, sõltumatus kohalikest ärimeestest ja avatud hoiak kõigi poliitiliste jõudude suhtes veensid sotsiaaldemokraate kutsuma ta kandideerima linnapeaks. Meil on ääretult hea meel, et Henri andis nõusoleku. Kohtla-Järve vajab temasugust inimest linna juhtima," selgitas Mutonen.
Esmaspäeval toimuval Kohtla-Järve volikogu erakorralisel istungil on päevakorras nii volikogu esimehe, aseesimeeste kui ka linnapea valimine. Valituks osutumiseks on vaja 25-kohalises volikogus saada vähemalt 13 häält.
Seni on arvatud, et Kohtla-Järve volikogu saadikud valivad esmaspäeval uueks volikogu esimeheks Kohtla-Järve gümnaasiumi direktori, valimisliidu Restart liikme Hendrik Aguri ja linnapeaks Viru vangla projektijuhi, Isamaa esindaja Virve Linderi.
Keskerakond: oleme vastu Restardi ainuvõimule
Volikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Sergei Lopin teatas esmaspäeval sotsiaalmeedia vahendusel, et on vastu plaanile, mis Keskerakonna hinnangul tähendab Restardile ainuvõimu Kohtla-Järvel.
"Valimisliidu Restart esindajate viimased väljaütlemised ja tegevused ei jäta kahtlust, et nende eesmärk on haarata Kohtla-Järvel ainuvõim ning jätta ülejäänud poliitilised jõud opositsiooni," teatas Lopin. "Restardi jaoks on Kohtla-Järve linna arengust olulisem ametipositsioonid. Tuletan meelde, et just Restart lahkus koalitsiooniläbirääkimistelt. Sisuliselt ütlevad nad, et valime üheskoos Hendrik Aguri volikogu esimeheks ja Virve Linderi linnapeaks, kuid linnavalitsuse moodustame meie ning teie jääte opositsiooni. Keskerakond sellise mänguga kaasa ei lähe," ütles Lopin.
Lopin teatas, Keskerakond on koos sotsiaaldemokraatidega kokku leppinud ühises linnapeakandidaadis, kelleks on Henri Kaselo. "Viimastel koalitsiooniläbirääkimistel mõistsime, et tegemist on tugeva ja pädeva kandidaadiga. Linnavolikogu esimehe kohale toetame Eduard Odinetsi kandidatuuri ning volikogu aseesimehena näeme jätkamas kogenud keskerakondlast Arne Berendseni. Oleme veendunud, et nimetatud isikud panevad aluse läbipaistvale ja teovõimelisele linnajuhtimisele," märkis Lopin.
Võimukriisi tõi suur korruptsiooniskandaal
Kohtla-Järvel puhkes oktoobris võimukriis, kui suur hulk linnavõimuga seotud inimesi sai korruptsioonikahtlustuse ning umbusaldamiste tagajärjel jäi linn juhtideta. 27. oktoobril hääletas volikogu oma esimehe Tiit Lillemetsa umbusaldamise poolt ning seejärel umbusaldati ka linnavalitsust, mis täidab praegu oma kohuseid edasi kuni uue linnapea valimiseni.
Võimuliidu loomine on keeruline, sest 25-liikmelisest volikogust vaid 16 saadikul ei ole korruptsioonikahtlust.
Kolmepoolsed koalitsioonikõnelused jooksid valimisliidu Restart Kohtla-Järve protsessist väljumise järel karile. Nüüd loodab volikogus nelja kohta omav Restart, et volikogu enamus toetab esmaspäeval nende linnapeakandidaati Virve Linderit. Restardi soov on see, et linnapea saaks alustada puhtalt lehelt ehk koostada meeskonna inimestest, kes pole varem Kohtla-Järvel võimul olnud.
Keskerakonnal ja sotsiaaldemokraatidel on volikogus kahe peale kokku 10 kohta.
Kohtla-Järve volikogul on aega volikogu esimeest ja linnapead valida kuni 27. detsembrini. Kui seda ei suudeta, siis kuulutatakse volikogu koosseis teovõimetuks ja volikokku tulevad asendusliikmed.
Toimetaja: Mait Ots